Týden na trzích podle burzovních grafů: Vánoční nadílka pro akciové býky
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Vánoční nadílka pro akciové býky

V uplynulém týdnu jsme zažili slušný obrat. V pondělí byly trhy pod výrazným prodejním tlakem, cena pokračovala v sestupu a přiblížila se k rostoucí trendové čáře. Přeprodané podmínky nakonec vyústily v úterní explozivní růst, kdy 90 % akcií na NYSE skončilo v zisku. Týdenní minimum indexu S&P 500 bylo v pondělí 1 202, páteční zavírací cena 1 265 – skok o 5,25 %. Týden nakonec skončil v zisku 3,5 %.

Technická analýza Světové akcie Volatilita

Stále aktuálním tématem je "Santa Claus rally", ale teprve nyní se dostáváme k podobě, v jaké byla původně chápána. To znamená, že se sledují výsledky posledních pěti obchodních dní v roce a prvních dvou v novém roce. K rozšíření časového úseku, kde je za začátek označovaný "Black Friday", došlo až později. Historickými údaji se zabýval Yale Hirsch a v mnoha publikacích jsou na jeho závěry uváděné odkazy. Z hlediska technické analýzy například uvádí, že pokud trh během zmiňovaných sedmi dní neposílí, dostáváme pro další cenový vývoj medvědí indikátor.

V pátek index S&P 500 uzavřel nad klesající trendovou čárou a 200denním klouzavým průměrem. Překonal tak silnou rezistenci a s podporou sezónního vlivu se jedná o býčí signál. Objem obchodů byl v pátek velmi nízký, ale jiný se ani nepředpokládal.

Nejbližší rezistence jsou nyní na maximálních cenách z listopadu (1 272) a října (1 294) a na psychologické hladině 1 300. Hladiny podpory potom jsou na 200denním průměru, na 1 250 a rostoucí trendové čáře v oblasti 1 220 až 1 230.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Mezi indexy VIX a S&P 500 byla několik dní divergence - VIX klesal i při sestupech na S&P 500. Ve čtvrtek se VIX přiblížil k hladině 20. Je v klesajícím trendu, což je pro trhy býčí signál. Hladina odporu je na klesající trendové čáře a zatím není jasné, kde bude nová hladina podpory (support). Později si VIX pravděpodobně znovu najde "své rozpětí", ve kterém se bude držet delší dobu.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: V pátek index S&P 500 uzavřel mírně nad klesající trendovou čárou a 200denním klouzavým průměrem. Překonal silnou rezistenci a s podporou sezónního vlivu se jedná o býčí signál. Nejbližší rezistence jsou nyní na maximálních cenách z listopadu (1 272) a října (1 294) a na psychologické hladině 1 300. Hladiny podpory potom jsou na 200denním průměru, na 1 250 a rostoucí trendové čáře v oblasti 1 220 až 1 230.