Graf roku: Lehman Brothers roku 2011
|

Graf roku: Lehman Brothers roku 2011

Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko. Zkratka PIIGS opanovala i v roce 2011 přední strany světových novin v souvislosti s dluhovou krizí v Evropě. Konkurovat jí dokázaly asi jen související slovo rating, a pak Fukušima, arabské jaro v čele s Kaddáfím a Mubárakem, možná Occupy Wall Street, na konci roku Havel. Výnosy dluhopisů problémových zemí evropské měnové unie byly tématem řady summitů, aukcí, televizních debat i obchodních příkazů. S výjimkou Irska jde o jihoevropské země, a především s osudem Itálie a Španělska je úzce spjata budoucnost celé propojené evropské ekonomiky.

Státní dluhopisy Eurozóna PIIGS Dluhová krize

O krachu Řecka pochybuje při pohledu na grafy jen naprostý snílek, ovšem s výjimkou Španělska jsou výnosy dluhopisů všech zmíněných zemí na prakticky neudržitelné úrovni. Nechme stranou poněkud odlišný příběh Irska a připomeňme si sérií grafů největší ekonomickou hrozbu uplynulého roku i příštích měsíců.

Růst výnosů dluhopisů zemí PIGS Portugalsko - výnosy 10letých státních dluhopisů Itálie - výnosy 10letých státních dluhopisů Řecko - výnosy 10letých státních dluhopisů Španělsko - výnosy 10letých státních dluhopisů