Nejlepší komodity roku 2011 a výhled do roku 2012: Býčí trh na zlatě bude pokračovat
|

Nejlepší komodity roku 2011 a výhled do roku 2012: Býčí trh na zlatě bude pokračovat

V roce 2011 si z komodit nejlépe vedly mladé hovězí, zlato a ropa Brent. Cena mladého hovězího rostla díky nedostatku masa, protože velmi suché léto vedlo k větší porážce než obvykle. Sektor masa také těžil z defenzivní povahy, kterou vykazuje během ekonomického zpomalení.

Komodity Zlato
Zlaté cihly

Zlato rostlo prudce během první poloviny roku 2011, ale zisky neudrželo a celkový nárůst byl slabší než v roce 2010, kdy přidalo 25 %.

Energetický sektor byl také silný, dobře si vedla zejména ropa Brent, a to především díky přerušení dodávek v důsledku konfliktu v Libyi začátkem roku.

Naopak nejhůře si v roce 2011 vedly emisní povolenky na CO2, bavlna a kakao. Ceny emisních povolenek klesaly v důsledku pokračujícího ekonomického zpomalení v Evropě, což vedlo ke snížení poptávky po energiích. Na trhu panoval převis povolenek, který zpochybnil celý systém evropských emisí a vyvolal otázky, zda je Evropa schopna emise snížit.

Bavlně se také nedařilo, protože ekonomické zpomalení zasáhlo negativně poptávku, takže továrny v Číně a další velcí výrobci snižovali produkci. Trh s kakaem se v roce 2011 přehoupl ze stavu, kdy očekával nedostatek zásob, do přebytku, protože se silná produkce z Pobřeží slonoviny a z Ghany setkala díky hospodářskému zpomalení se sníženou poptávkou v Evropě. Ta přitom představuje pro kakao největší trh.

V roce 2011 byla největší poptávka po zlatě. Poptávka prostřednictvím fondů ETF vzrostla o 7 %, tedy o 159 metrických tun na celkem 2 345 metrických tun. K velkým kupcům se zařadily centrální banky, což je trend, který by měl pokračovat i v roce 2012.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Které komodity mají nejvyšší růstový potenciál v roce 2012?

Projekce růstu cen komodit v roce 2012 se kvůli ekonomickému zpomalení nadále snižují. Dobře by si mělo v následujících měsících vést zlato, v menší míře také stříbro.

Za pozornost budou stát také trhy, kde je omezená nabídka, tedy kukuřice, sójové boby, ropa a měď.

Jaké faktory budou mít v roce 2012 na ceny komodit největší vliv?

  • Zda se ekonomické zpomalení případně recese rozšíří z Evropy i do dalších regionů.

  • Geopolitická rizika (Írán).

  • Zda se Čína vyhne výraznému zpomalení hospodářského růstu.

  • Počasí na severní polokouli, kde významnou roli bude opět hrát fenomén La Niña.