Týden na trzích podle burzovních grafů: Kotrmelec býčím směrem pod vlajkou centrálních bank
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Kotrmelec býčím směrem pod vlajkou centrálních bank

Je téměř absurdní, jak se nálada na trzích v průběhu týdne změnila. Minule jsem psal o negativech, jako byly bankrot významného brokera, problémy v Evropě a neshoda na rozpočtových škrtech v USA. A o týden později je index S&P 500 o 86 bodů výše (7,4 %). Důvodem pro šílenství byly pozitivní zprávy – centrální banky významných států prohlásily, že podnikají kroky na pomoc evropským bankám, byly mírně sníženy povinné rezervy v čínských bankách a míra nezaměstnanosti v USA klesla na 2,5leté minimum.

Technická analýza VIX Světové akcie

V průběhu týdne rally změnila statut mnoha indikátorů, ale samotný graf indexu S&P 500 se zase tak výrazně nezměnil. Cena se vrátila k horní linii trojúhelníku a páteční maximální cena se téměř dotkla 200denního klouzavého průměru. Graf se zatím oproti minulému týdnu změnil z negativního na neutrální. Dalším pozitivním krokem, kterým by býci mohli převzít kontrolu nad dalším vývojem, bude překonání 200denního klouzavého průměru. Na denním grafu indexu S&P 500 je spojením říjnových a listopadových minimálních cen zakreslená rostoucí trendová čára, která bude dlouhodobějším ukazatelem pro další vývoj.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Minulý týden jsem psal, že index volatility VIX příliš nepotvrdil medvědí propad na S&P 500. V pondělí po rekordních vánočních nákupech prolomil rostoucí trendovou čáru, která se na grafu vytvořila a později pokračoval v sestupu pod hladinu 30. V pátek se pokles zastavil na 200denním klouzavém průměru. Při posledních dvou krátkých zastávkách pod 30 nastal okamžitý výprodej na indexu S&P 500. V současné době může být všechno jinak, zmíněná úroveň by mohla působit jako rezistence a VIX si pro své další působení možná hledá nové rozpětí, třeba 22,5 až 30.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Je téměř neuvěřitelné, jaký obrat minulý týden nastal. Býci se vzpamatovali a mají šanci převzít kontrolu nad dalším vývojem. Další pozitivum je sezónní patern mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi. Uvidíme, jaké výsledky přinese další summit v Evropě – tady je potenciální nebezpečí rychlého obratu. První věc, která mě ve středu v poledne při pohledu na grafy napadla: bonusy budou! Konec roku se blíží a vidina odměny by mohla být "neviditelnou" podporou dalšího růstu. Nejbližší hladina podpory (support) je 1 220. Pokud cena zůstane nad ní, předpoklad dalšího vývoje je pozitivní. Pro potvrzení dalšího růstu budeme čekat, až cena překoná 200denní klouzavý průměr.