Evropské banky potřebují 115 miliard eur, Erste 743 milionů. Nižší rating pro BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole
|

Evropské banky potřebují 115 miliard eur, Erste 743 milionů. Nižší rating pro BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole

Evropský bankovní úřad (EBA) po dalším kole zátěžových testů evropských bank odhadl nedostatek kapitálu napříč sektorem na 114,7 miliardy eur, což je skoro o 9 miliard eur více než při zářijových testech (106 miliard). Agentura Moody's pak snížila rating tří velkých francouzských bank, nižší výhled od S&P si vysloužila Erste Group.

Erste Group Bank Rating Evropské banky
Kapitálová potřeba bank v jednotlivých zemích

EBA hodnotila kapitál bank ke konci 3Q11. Návazně na zátěžové testy EBA aplikuje ratingová agentura Standard & Poor's na banky nová kritéria hodnocení. Kvůli nim se některé banky ocitají v režimu pozorování s možným zhoršením ratingu.

Rakouská bankovní skupina Erste Group oznámila, že podle nových požadavků na kapitálovou přiměřenost bude potřebovat doplnit kapitál 743 milionů eur. To je velmi blízko odhadu 750 mil. EUR, který poskytla společně s výsledky za třetí čtvrtletí roku sama banka.

Ratingová agentura Standard & Poor's po zveřejnění výsledků EBA zařadila "A" rating skupiny Erste Group (isuer credit rating) do režimu pozorování s jeho možným snížením. Stejný krok postihl rating "A/A-1" České spořitelny. S&P ve zprávě uvedla, že návazně na podrobení samotného ratingu Rakouska (AAA/Watch negative/A-1+) režimu pozorování s možným snížením ze dne 5. prosince stejně negativnímu výhledu podrobuje také krátko- a dlouhodobé hodnocení u rakouských bank a jejich součástí. Na včera zveřejněném seznamu, ve kterém S&P varovala před snížením ratingu velké banky eurozóny, Erste chyběla. Timto krokem se mezi mini de facto ocitá.

Druhá z testovaných rakouských bank, Raiffeisen Group, oznámila potřebu doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur. To je o 400 milionů méně než odhady. Sama RB potvrdila, že nedostatek kapitálu je menší proti odhadům a pro jeho pokrytí nebude potřebovat státní pomoc. Rakouský regulátor FMA společně s rakouskou centrální bankou uvedl, že kapitálový nedostatek rakouských bank je výzvou. Je přesvědčen, že jej budou schopny pokrýt bez dopadu na úvěrování.

Francouzská Société Générale, mateřská skupina tuzemské Komerční banky, potřebuje doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur, tedy shodně s rakouskou Raiffeisen, ukázaly testy EBA. SocGen však vzápětí dodala, že do počátku prosince omezila potřebu doplnit kapitál o 360 mil. EUR na cca 1,7 mld. EUR. S&P k SocGen ohledně ratingu žádné další prohlášení nevydala, již včera však SocGen byla na seznamu bank, u kterých zvažuje S&P snížení ratingu. Takový krok by zřejmě dopadl i na tuzemskou Komerční banku.

Ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrových závazků tří francouzských bank BNP Paribas, Société Générale) a Crédit Agricole. Podle agentury úvěrovou spolehlivost bank ohrožuje nestabilní situace evropského bankovního sektoru.

Rating dlouhodobého dluhu BNP a Crédit Agricole snížila Moody's o jeden stupeň na Aa3. Agentura tak ukončila revizi obou bank, kterou zahájila v červnu. Hodnocení dlouhodobého dluhu banky Société Générale zhoršila agentura rovněž o jeden stupeň na A1.

Snížení hodnocení způsobily hlavně rostoucí problémy, které banky mají při získávání finančních prostředků, a zhoršující se ekonomický výhled, dodala Moody's. Agentura však současně dodala, že její hodnocení neberou v úvahu skutečnost, že všechny tři banky budou pravděpodobně mít prospěch z případné státní podpory, která by mohla přijít při dalším prohlubování krize.

Skupina KBC, ovládající tuzemskou ČSOB, kapitál dle testů EBA doplnit nepotřebuje, stejně jako v ČR zastoupená ING, vyplývá dále ze závěrů testů EBA. Naopak i v ČR působící Unicredit potřebuje kapitál dokrýt v objemu 7,97 miliardy eur, ukázaly zátěžové testy EBA. Unicredit nicméně přispěchala s prohlášením, že po naplnění již dnes naplánovaných opatření vyhoví požadavkům EBA úrovní jádrového Tier 1 ukazatele 9,4 %.

Německým bankám chybí podle Evropského bankovního úřadu více kapitálu, než původně předpokládal. Celkové kapitálové manko nyní odhaduje na 13,1 miliardy eur proti říjnovému odhadu 5,2 miliardy, přičemž nutnost navýšení kapitálového polštáře se týká šesti ze třinácti testovaných bank, uvedl německý regulátor BaFin. Největší potřebu dodatečného kapitálu má dle EBA Commerzbank, které údajně chybí 5,3 miliardy eur, druhá Deutsche Bank pak potřebuje dalších 3,2 miliardy. Zbylý kapitálový nedostatek v rámci německého bankovního sektoru se týká Norddeutsche Landesbank, Landesbank Hessen-Thueringen (Helaba), DZ Bank a WestLB.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz