Marc Faber: Euro ani dolar teď nemají smysl. Mám pro vás skvělý tip - začíná na "Z"!
|

Marc Faber: Euro ani dolar teď nemají smysl. Mám pro vás skvělý tip - začíná na "Z"!

"Mám pro vás jeden horký tip. Najdete ho na trhu pod symbolem Z-L-A-T-O! To je věc, kterou teď doporučují držet nade vše ostatní," odpovídá známý investor Marc Faber na otázku Bloomberg TV, zda by v současnosti doporučoval spíše dolar, nebo euro. Ani jedna z hlavních světových měn podle Fabera nestojí za pozornost. "Akcie se chovají více jako hotovost, protože alespoň uchovávají hodnotu, když jsou jinak sazby na nule. Obrazy uchovávají hodnotu, nebo třeba poštovní známky," pokračuje s úsměvem Faber. V rozhovoru se vyjadřuje také k budoucnosti amerických akcií nebo mladých trhů v čele s Čínou.

Čína Ekonomika Zlato Marc Faber Euro

Faber o akciovém trhu: "Americký trh je v neutrálním pásmu. na začátku října byl přeprodaný, v současnosti má S&P 500 potenciál růst někam mezi 1 280 a 1 350 bodů. Případný pozitivní posun jednání v Evropě, ačkoli by znamenal jen další odsouvání problému, by mohl ceny akcií ještě zvýšit.

Faber o dluhové krizi v eurozóně: Zmíněné odsouvání problémů, ať již jakýmkoli způsobem, není ničím dobrým, ale stále je to lepší než totální rozpad evropské měnové unie. Možná Evropa alespoň získá čas a vymyslí něco lepšího. Sice o tom pochybuji, ale například tištěním peněz lze zakrýt řadu problémů, jako jsme toho byli svědky v USA.

Faber o mladých trzích: Trhy jsou silně korelované. Letos byl například americký akciový trh oproti trhům v rozvíjejících se zemích doslova oázou klidu - vždyť asijské burzy jsou v mínusu až 25 %, východoevropské trhy v ještě hlubším. Lepší výkonnost v USA ještě nějakou dobu potrvá, ovšem příští oživení ekonomiky pomůže pochopitelně těm v současnosti více přeprodaným burzám mnohem více než té americké. V žádném případě ovšem nelze očekávat nová maxima na mladých trzích.

Faber o Číně: Nejsem do Číny nijak žhavý, a to hlavně proto, že v ní byla úvěrová bublina, stále jsou uměle udržovány nízké úrokové sazby a vysoký fiskální deficit, když si uvědomíme míru vládních stimulů ekonomiky. To všechno pomalu končí. Ano, čínská vláda může dále podporovat hospodářství, snižovat povinné rezervy bank a podobně, ovšem je to také pouze posouvání problému v čase.

Pokud nějaká ekonomika roste tak rychle jako v posledních letech ta čínská, může zažít nepříjemné vystřízlivění. Pokud například americké hospodářství vzroste nebo poklesne o 3 %, jen marginálně to dopadá na taková aktiva, jako je třeba měď, jeden z hlavních průmyslových kovů. V případě čínské ekonomiky by například zpomalení růstu HDP z 10 % na 5 % zatřáslo světovými trhy, protože by došlo k velkému poklesu poptávky po mědi, hliníku, železné rudě, uhlí nebo oceli. Stále si neuvědomujeme, jak obrovský vliv má Čína na světovou ekonomiku.

Zdroj: Bloomberg