Padne symbol amerického kapitalismu? Deutsche Börse chce koupit NYSE Euronext
|

Padne symbol amerického kapitalismu? Deutsche Börse chce koupit NYSE Euronext

Newyorská burza (New York Stock Exchange - NYSE), symbol amerického kapitalismu, se možná spojí s Deutsche Börse. Důvodem je ztráta podílu na trhu na úkor menších, dravějších konkurentů. V novém podniku by německá burza měla držet okolo 60 procent.

Trhy Světové akcie NYSE
NYSE

NYSE Euronext, majitel Newyorské burzy, vyjednává s burzou ve Frankfurtu o převzetí za zhruba 10 miliard dolarů. Nový celek by byl největší světovou burzovní skupinou obchodující s akciemi za 15 bilionů dolarů a se 40procentním podílem na americkém trhu s opcemi.

Podíl NYSE na světovém objemu obchodování klesl za uplynulých 6 let z 80 na 23 procent.

Hlavní podíl na propadu 219 let staré burzy má omezení regulací, které pustilo na trh řadu menších hráčů, kteří stlačili poplatky za obchodování výrazně níže.

Prodej burzy její o 200 let mladší kolegyni by byl symbolem vítězství strojů nad lidmi, pokud jde o obchodování s akciemi. také by potvrdil stále větší význam derivátů, jejich obchodování nabízí 55procentní marže.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování

"NYSE se stala obětí vlastního úspěchu - je příliš velká na to, aby mohla rychle reagovat a adaptovat se na nové podmínky," říká Peter Kenny, ředitel korporátního prodeje ve společnosti Knight Equity Markets LP z New jersey, která se stala členem Newyorské burzy v roce 1987. "Není to tragédie, ale je to smutné pro takové pamětníky, jako jsem já."

Frankfurtská a Newyorská burza oznámily, že spolu jednají ve stejný den, kdy Londýnská burza (London Stock Exchange Group Plc) odsouhlasila koupi torontské burzy TMX Group za 3,1 miliardy dolarů.

Zdroj: Bloomberg