Velká rotace: Loňští otloukánci letos dominují trhům. Naskočte do rozjetého vlaku!
|

Velká rotace: Loňští otloukánci letos dominují trhům. Naskočte do rozjetého vlaku!

V roce 2010 nenáviděné, letos naopak nejoblíbenější. A naopak. Bank of America/Merrill Lynch ve svém aktuálním reportu doporučuje investičně zareagovat na něco, co nazývá Velkou rotací (grat rotation). Trhy z recese táhly mladé ekonomiky, dluhopisy a zlato. Ty ovšem letos zaostávají za loňskými propadlíky - řecké akcie jsou od ledna nejvýkonnější na světě, daří se i evropským a světovým akciím. Mladé trhy brzdí obava z inflace. Roste naopak důvěra především v americké oživení, z čehož budou těžit například i tamní municipální dluhopisy. Do čeho tedy aktuálně podle BofA/ML investovat?

Investice Sektory Světové akcie

1. Velké firmy z S&P 500 s potenciálem růstu v zahraničí

McDonald's na rozvíjejících se trzích

Tyto firmy mají potenciál využít levně půjčené peníze k rozvoji svých aktivit v rozvíjejících se zemích. **Investoři by se měli soustředit na společnosti s tržní kapitalizací přes 20 miliard USD a alespoň 25 % tržeb v zahraničí.

2. Ropa, plyn a energetické firmy

Šéf Exxonu Rex Tillerson

Doporučení je jasné - vyplývá z možného stabilního návratu ceny ropy nad 100 USD za barel. Samotné komodity ochrání investice proti inflaci, firmy z těžařského sektoru budou těžit z vyšších prodejních cen.

Aktuální cenu ropy sledujte zde

3. Nenavyšovat pozice v emerging markets

Ceny potravin v mladých ekonomikách rostou

...dokud se nevyřeší zatím naprosto nezvladatelná inflace. Autoři reportu nenutí investory pozice vyprodávat, ale další investice na mladých trzích jsou podle nich příliš rizikové kvůli nejasnému vývoji cen, který může dopadnout na celé ekonomiky.

4. Dividendové akcie

Home Depot

Je potřeba rozlišovat - podle Bank of America se investoři mají vyhnout akciím s vysokým dividendovým výnosem, a naopak se soustředit na ty, které mají nejlepší výhled růstu dividend. Ve Spojených státech jsou to firmy z technologického sektoru a sektoru spotřebitelského zboží.

5. Kupujte Německo!

Německo

Německé firmy mají velkou expozici na mladých trzích. Do firem plynou investice ze zahraničí. Navíc ekonomika roste a táhne celou Evropu.

6. Americké municipální bondy

San Francisco

Ale je potřeba vybírat. Některé státy na tom nejsou nejlépe, ale to jen otevírá prostor těm zdravějším. ty mohou přilákat peníze investorů.

Americká ekonomika bude slábnout, dokud někdo nenaruší cyklus jejího poklesu

7. Raději "highyieldy" než dluhopisy investičního stupně

Americký dolar

Když vzrostou úrokové sazby, ukousne to část peněz, které vynesou dluhopisy. ty s vyšším výnosem (High Yield - rizikovější) by tedy měly být atraktivnější.

Bank of America/Merrill Lynch také dává přednost jednotlivým dluhopisům před dluhopisovými fondy.

8. TIPS

Inflace - ilustrační foto

Treasury Inflation-Protected Securities, tedy cenné papíry chráněné proti inflaci příliš nevynášejí, ale dostanou svému jménu - a to se letos v silně inflačním prostředí může hodit.

Big Mac vs. oficiální míra inflace: Falšují vlády statistiky?

Zdroj: Bank of America