Burzovní kalendář 14. 2. - 18. 2. 2011
|

Burzovní kalendář 14. 2. - 18. 2. 2011

Příznivá výsledková sezóna, akviziční horečka a příliv nových peněz na trh nejspíše v novém týdnu znovu přebíjí inflační obavy a geopolitická rizika. Burzy v eurozóně ovlivní vrchol výsledkové sezóny a investoři na pražské burze se chystají otevírat obálky s kvartálními výsledky Komerční banky a Telefóniky 02 ČR.

Wall Street

Býčí jízda na Wall Street pokračovala také v minulém týdnu. Index Dow Jones skončil s kladným výsledkem podesáté z jedenácti uplynulých týdnů a dostal se na nejvyšší hodnoty od léta 2008.

K růstu znovu přispěly lepší výsledky amerických firem, rezignace egyptského prezidenta Mubaraka a akviziční horečka, která tentokrát panuje mezi burzovními operátory. Německá Deutsche Börse potvrdila, že je blízko k převzetí Newyorské burzy a Londýnská burza (LSE) potvrdila převzetí torontské TMX Group.

NYSE: Devět změn pod německým vládcem (Deutsche Börse)

Každotýdenní růst na burze motivuje peníze, které jsou mimo trhy (sidelines), aby se "zapojily do hry", a proto i další týden může dopadnout pozitivně.

Skeptici však upozorňují, že pátečním odstoupením egyptského prezidenta Bubaraka problémy nekončí.

"Úspěšná revoluce v Egyptě zvyšuje riziko revolucí na středním východě," říká David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds.

Začátek týdne by také mohla ovlivnit historická statistika, která říká, že se na sv. Valentýna akciím nedaří. Od roku 1928 index S&P 500 posílil jen v 38,7 % případů, když historický průměr je 52,03 %.

Když "necháme na pokoji" historické almanachy a geopolitická rizika, tak svoji roli na pohybu hlavních akciových indexů mohou sehrát makroekonomické indikátory a firemní novinky.

Investoři budou především sledovat, jak dopadnou lednové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny v úterý.

"Očekávám čistý růst o 0,4 %. Bude důležité sledovat, zda se síla, která provázela spotřebitele ve čtvrtém čtvrtletí, přehoupne také do prvního čtvrtletí letošního roku," říká Dean Maki, hlavní ekonom banky Barclays. zdroj: CNBC

Důležitý bude také zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed, v němž by měly být bližší informace o odhadu budoucího vývoje nezaměstnanosti a inflace. Svůj význam budou mít také čtvrteční inflační čísla a páteční předstihové ekonomické ukazatele.

Americká výsledková sezóna se posouvá do poslední třetiny, ve které zveřejní hned zkraje týdne výsledky například výrobce počítačů Dell nebo síť hotelů Marriott. V týdnu budou důležité výsledky výrobce čipů Nvidia nebo biotechnologické společnosti Genzyme.

datum událost
14/2-18/2 Výsledková sezóna (Dell, Merriot, Qwest Communications)
15/2 Maloobchodní tržby
16/2 Zápis z posledního zasedání Fedu
17/2 Inflace - index spotřebitelských cen
17/2 Předstihové ukazatele
17/2 Index průmyslové aktivity Philadelphia Fed

Velká rotace: Loňští otloukánci letos dominují trhům. Naskočte do rozjetého vlaku!

Pražská burza

Pražská burza na rozdíl od západoevropských kolegyň zakončila týden v mírné ztrátě (-1,3 %). Náladu negativně ovlivnil celkový pohled na mladé trhy, když čínská národní banka znovu zvedla úrokové sazby.

Výsledkovou sezónu na pražské burze odstartovala kompletními hospodářskými čísly petrochemická společnost Unipetrol. Provozní zisk zaostal za odhady analytiků a akcie za týden ztratily více než 10 %, což byla největší ztráta z celého segmentu SPAD na pražské burze.

Nováček na pražské burze, sázková společnost Fortuna, prezentoval solidní výsledky v souladu s odhady investorů a za týden si připsal jednoprocentní zisk.

Kurzovým vítězem se stala developerská společnost ORCO (+6 %), které pomohly zprávy, že její akcie kupuje ředitel Ott.

V nadcházejícím týdnu se bude mezi investory nejspíš nejvíce mluvit o akciích Komerční banky a Telefóniky 02 ČR. Obě jmenované firmy totiž zveřejní své kvartální výsledky.

Prvně jmenovaná by měla zveřejnit velmi dobrá čísla, potvrdit dividendu, a možná dokonce oznámit možnost výplaty mimořádné dividendy.

"Vzhledem k silné kapitálové vybavenosti banky může být oznámena i mimořádná dividenda, kterou oceňujeme až na 100 Kč/akcii," říká Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.

O dva dny později oznamuje své čtvrtletní výsledky Telefónica O2 ČR.

Podle odhadů Erste Group by měl čistý zisk meziročně spadnout o 33,4 %, tržby by měly být nižší o 7,6 %. S horšími čísly však investoři více méně počítají, zajímat je budou především informace o dividendě.

datum událost
15/2 Hrubý domácí produkt
16/2 Komerční banka - hospodářské výsledky
18/2 Telefónica 02 ČR - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Západoevropské akcie mají za sebou druhý růstový týden v řadě (DJ EUROSTOXX 600 +0,7 %). K ziskům pomohly především lepší výsledky a vyhlídky evropských firem, například technologické Alcatel-Lucent nebo ocelářského gigantu ArcelorMittal. K výsledku samozřejmě přispěla i páteční rezignace egyptského prezidenta Hosního Mubaraka.

"Na trhu je o jednu nejistotu méně," tak komentoval vývoj na evropských trzích pro agenturu Bloomberg Guillaume Duchesne, stratég z BNP Paribas.

Výsledková sezóna bude hrát prim také v novém týdnu. Na programu jsou výsledky bankovní skupiny ING, německého burzovního operátora Deutsche Börse nebo výrobce čokolády Nestlé.

"Celkový obraz trhu je nakloněn dalšímu růstu akcií. Firmy vydělávají, monetární politika podporuje růst a německá ekonomika je v rozkvětu," říká Bill Dinning, stratég z edinburgské investiční firmy Aegon Asset Management. zdroj: CNBC

Z evropského makrokalendáře vyčnívá úterní hodnota hrubého domácího produktu za eurozónu (odhad +2,1 %) a ve stejný den zveřejněný index důvěry ZEW (odhad 83 bodů).

datum událost
14/2-18/2 Výsledková sezóna (Nestle, Heineken, ING, Deutsche Börse)
15/2 ZEW - index důvěry v Německu
15/2 Hrubý domácí produkt
17/2 Spotřebitelská důvěra