Do čeho aktuálně investují hedgeové fondy?
|

Do čeho aktuálně investují hedgeové fondy?

Hedgeové fondy jsou institucionální investoři, kteří přitahují na finančních trzích enormní pozornost. Jsou považovány za špičky v oboru. Řada investorů bedlivě sleduje kroky těchto finančních žraloků a hledá inspiraci pro své vlastní portfolio. Investiční šachy jsou podle hedgeových manažerů rozehrány jasně - Nasdaq, benzín, kukuřice, sója a euro jsou současnými favority mezi investicemi.

Sektory

Aktuální zpráva Hedge Fund Monitor od Bank of America Merrill Lynch z 31. ledna odhalila, že long/short akciové fondy jsou z pohledu čistých pozic 35 % long, což je oproti předchozím týdnům nárůst.

Mezi preferované oblasti patří nákup akcií v indexu Nasdaq a vstup do long pozic v případě firem s vysokou tržní kapitalizací. V případě makro hedgeových fondů jsme stále svědky nákupů indexu Nasdaq, S&P 500 a komodit.

Zvýšilo se naopak množství short pozic v případě amerického dolaru. I nadále nakupují akcie na emerging markets.

Preferované akcie podle tržní kapitalizace

V případě komodit nakupují fondy i nadále zemědělské plodiny, obzvláště pak sóju a kukuřici. V posledních měsících se začal zvyšovat zájem i o pšenici.

Na poli drahých kovů jsme byli svědky redukce pozic v případě zlata, o něco méně potom u stříbra. Podobná situace panovala i na trhu s mědí. V jejím případě nicméně hedgeové fondy drží stále velmi vysoké čisté long pozice.

Pozice velkých spekulantů v mědi

Nákupů jsme byli svědky v případě platiny. V oblasti energií jsme byli svědky mírné redukce čistých long pozic u ropy, nicméně zájem o komodity zůstává ze strany fondů i nadále velmi silný.

Optimistický výhled evidentně mají i v případě topného oleje a benzínu.

Zcela opačné situace jsme svědky v případě amerického zemního plynu, kde zůstává většina fondů i nadále pesimistická a drží velké množství čistých short pozic.

Na měnových trzích vstupovaly hedgeové fondy do long pozic v případě eura. Naopak redukovaly své čisté long pozice v případě amerického dolar indexu, kde jsme aktuálně téměř na neutrální úrovni. Naopak navyšování čistých long pozic pokračovalo v případě japonského jenu.

V případě amerických desetiletých dluhopisů i nadále převládá čistá short pozice.