Akcie: 11 příznaků býčího syndromu
|

Akcie: 11 příznaků býčího syndromu

"Existují lež, hnusná lež a statistika," řekl jednou Samuel Clemens, známější pod svým literárním pseudonymem Mark Twain. Pochopitelně nemohl tušit, jak jeho slova v některých evropských zemích dojdou bezezbytku naplnění. Naštěstí není statistika jako statistika, některá je dokonce pro tržní orientační běžce životně nutná. Pro posouzení, v jaké fázi se trh právě nachází, existují různé metodické přístupy: Jedni věští z karet, druzí mají šestý smysl, průměrnému smrtelníkovi ovšem nezbývá než neustále analyzovat duhově pestrou škálu dat, jež každým dnem míří na trh. Jaké veličiny sledovat a jak je interpretovat?

Býčí trh Světové akcie
Býk

Server InvestorPlace identifikoval 11 příznaků diagnózy trhu, jíž investoři tak rádi slyší: Býčí syndrom. Až se vás známí zeptají, proč nakupujete, když akcie jsou na dvouletých maximech a konjunktura na sebe dává čekat, budete mít po ruce jedenáct argumentů.

1. Rostoucí zisky firem

Výsledková sezóna to ukazuje jasně. Drtivé většině firem se zvyšuje zisk. Přes 70 % společností z indexu SP 500 překonává odhady analytiků. Nejenže tedy recese balí kufry, ona už dávno v tichosti odcestovala. Alespoň ze zámoří.

2. Rostou akcie speditérů

Přestože naše životy jsou stále více virtuálně řešeny, občas je stále potřeba fyzicky přemístit věc z bodu A do bodu B. Globální zahraniční obchod zchlazený recesí se pomalu roztáčí. Průvodním jevem je právě vyšší potřeba dopravní obsluhy.

Pokud se podíváme na trh, američtí železniční giganti Union Pacific a CSX v posledním roce výrazně předběhli trh a v českých lukách a hájích dobře známé UPS předpokládá v letošním roce dosažení rekordního zisku.

3. Fenomén půjček je zpět

Každý správný Američan je na dohled osobnímu bankrotu. Bylo tomu tak možná i před recesí, obrovský nárůst nezaměstnanosti a pokles příjmů však se závislostí na dluhu dokázal pořádně zatočit. Američané si uvědomili, že existuje i zítřek, dvě koupelny na patře stačí a není až takovým faux pas přijet na baseball v autě starším dvou let.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde S tím, jak se ekonomika stabilizuje, se ovšem touha po životě "nad poměry" vrací. Prosinec 2010 znamenal již třetí růstový měsíc v řadě, pokud jde o spotřebitelské půjčky. Koncept, jenž by Nietzsche zřejmě nazval Nadspotřebitel, se asi vrací na hospodářskou scénu – a vaše portfolio díky němu může chytit druhý dech.

4. "Objev" inflace

Inflace byla kdysi negativním jevem. Pak se však situace otočila a měnověpolitičtí stratégové se modlili k bohu dolaru a eura za to, aby jejich ekonomiky nepostihla deflace, jejíž ničivé efekty pro ekonomickou aktivitu jsou velmi dobře známé. Odstrašujícím příkladem budiž Japonsko 90. let.

Pokud jde o optimální výši inflace, platí takřka bezezbytku metoda, s níž přidávali ingredience do díže pánové Werich a Burian ve slavné české pohádce Sůl nad zlato: Přiměřeně! Ale neptejte se na konkrétní čísla. Problém deflace však přece jen ze stolů hospodářskopolitických autorit pomalu mizí. Jakým strašákem bude po měnových orgiích inflace, o tom lze zatím jen spekulovat.

5. Dolar slábne

To je dobrá zpráva nejen pro ty, kteří hodlají letos během dovolené slaňovat Grand Canyon, ale především pro americké exportéry. A nejen to – nedolarové zisky vypadají po přepočtu do domácí měny také lépe.

Slabší dolar může být katalyzátorem příchodu konjunktury s globálními přesahy. A vaše akcie mohou dále růst.

Dalších 6 býčích signálů najdete na serveru iPOINT.cz

Zdroj: InvestorPlace.com