Mají investoři ještě kupovat akcie? Stačí se podívat do historie
|

Mají investoři ještě kupovat akcie? Stačí se podívat do historie

Americké akcie od března 2009 měřeno indexem S&P 500 téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Je tedy už pozdě, nebo mohou investoři ještě naskočit do rozjetého akciového vlaku?

Býčí trh Světové akcie
Americké akcie

Jedním ze zajímavých vodítek při hledání odpovědi může být pohled do historie. Pokud tedy nepatříte k těm, kteří věří, že "to tentokrát je úplně jiné".

- Od roku 1932 trvá býčí akciový trh v průměru 3,8 roku. James Stack, editor InvesTech Research, tvrdí: "Z toho vyplývá, že současný býčí trh je zhruba v polovině. Druhé narozeniny oslaví až devátého března."

- Přes 80 % býků (býčích trhů) přežije své druhé narozeniny. Pak ovšem začnou odpadat. Sotva polovina se dožije 3 let.

- Během posledních 15 býčích trhů si americké akcie v průměru připsaly 136,4 %. Současný býk svými rohy atakuje 100% hranici. Je tedy sice pod průměrem, ale blíží se mediánu (střední hodnotě, kdy je polovina výsledků horších, polovina lepších – pozn. red.) 101,5 %. Podle Stacka však tato situace nemusí znamenat blížící se korekci, protože trh se zotavuje z nejhorší recese od doby Velké deprese.

Býky může skolit nejistá ekonomická situace, obavy z inflace, prudký růst úrokových sazeb nebo propad akcií velkých firem, které by strhly zbytek trhu. Stack se však těchto věcí příliš nebojí. "Není ještě pozdě nakupovat akcie," tvrdí.

Americký deficit – estocada v tržní koridě?

Ve Spojených státech však roste strach z rozpočtového deficitu a celkového zadlužení. To kvůli řešení finanční krize narostlo do mamutích rozměrů.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde Patrick Adams z fondu Dunham Loss Averse Growth se domnívá, že akcie sice mohou dál růst, ale že by investoři měli během roku počítat s 10% až 20% poklesem, i když možná dočasným. Přesto se dál řadí mezi býky.

Lewis Altfest, finanční poradce a šéf Altfest Wealth Management, také věří, že kdo nyní koupí akcie, letos celkově vydělá. Index S&P 500 je totiž stále zhruba 15 % pod svým vrcholem. "Zisky firem překonávají odhady, americkou ekonomiku čeká dobrý rok a poměr ceny akcií k zisku (P/E) je stále velice motivující k nákupu akcií."

Klíčový bude i vývoj nezaměstnanosti. Ta v lednu klesla na 9 %, ačkoli řada analytiků zpochybňuje význam tohoto základního makroekonomického ukazatele.

Nezaměstnanost v USA na 9 %. Myslíte to vážně?

Například Brian Belski, hlavní stratég společnosti Oppenheimer, proto varuje před přílišnou býčí náladou. Podle něj už je v cenách akcií zahrnuto vše – od vyšších zisků firem po oživení ekonomiky. Zdůrazňuje naopak význam geopolitických rizik (Egypt, Írán, Korea, Jemen atd.), evropského zadlužení a přehřátí mladých trhů.

Zdroj: USA Today