Charlie Maxwell: Cena ropy je do deseti let na 300 USD za barel
|

Charlie Maxwell: Cena ropy je do deseti let na 300 USD za barel

Bez ohledu na to, jakou cestou se vydá "porevoluční" Egypt, směřuje cena ropy dlouhodobě k 300dolarové hranici, říká jeden z nejzkušenějších komoditních analytiků na Wall Street Charlie Maxwell. Důvod takové růstu? Jednoduchý. Podle Maxwella jde o základní vztah mezi budoucí nabídkou a poptávkou.

Komodity Ropa
Charlie Maxwell

Současná produkce ropy je na úrovni 87 až 88 milionů barelů denně a globální kapacita může být podle Maxwella případně ještě o nějakých 5 milionů vyšší.

"Kapacita je tedy okolo 92 až 93 milionů barelů, vrchol může dosáhnout v roce 2015 úrovně 95 milionů barelů denně. Od té doby však bude růst minimální, protože se kapacita dostane na prahovou hodnotu," odhaduje Maxwell.

Podle něj bude cena ropy bude v letech 2015 až 2018 velmi rozkolísaná, ale okolo roku 2020 budou již jasné signály, že vyšší globální produkce není možná.

"Svět se tak bude muset pomalu a jistě srovnat s tím, že i když potřebuje každý rok více ropy, tak ji prostě mít nebude," varuje Maxwell.

Tento vývoj se promítne do cen ropy, která by mohla podle Maxwella v roce 2020 stát 300 USD, tedy přibližně 225 "dnešních" dolarů.

Aktuální cenu ropy sledujte zde

Tak vysoké ceny ropy však automaticky neznamenají, že se světová ekonomika položí na kolena.

"Růst, který byl na ropě před třemi lety, když z 62 USD za barel vyrostla až na 100 USD, způsobil velké ekonomické škody, a proto bude svět přinucen změnit motory aut a letadel na jiné náhražky ropy, jako jsou zemní plyn nebo uhlí," konstatuje komoditní veterán Charlie Maxwell.

Další růst cen ropy vrátí ekonomiku do recese

Zdroj: Barron's