Akcie, se kterými porazíte inflaci
|

Akcie, se kterými porazíte inflaci

Akcie jsou podle řady investičních expertů přirozenou ochranou před inflací. Ideální akciový kandidát by měl mít kromě tradičních hodnotových prvků, jako jsou stabilní zisky a slušná dividenda, také další předpoklady. Mělo by jít o akcie firem, jež budou prodávat zboží nebo služby, které zůstanou v zájmu kupujících i přes růst cen. Jejich zisková marže se "musí vypořádat" s růstem cen vstupních surovin. Samozřejmě by měly mít za sebou historii, ve které ukázaly, že se umějí popasovat s inflačním prostředím. Tři tipy nabízíme právě teď.

Inflace Uhlí a koks Světové akcie
Philip Morris International

Philip Morris International

Tabákový průmysl má ve Spojených státech růstové časy dávno za sebou, ale Philip Morris International, který prodává například cigarety Marlboro, je mimořádně úspěšný především na asijských trzích. Proto jeho zisky a tržby v letošním i příštím roce porostou.

Akcie Philip Morris International v minulém roce přidaly 20 %, jejich ocenění je však stále při porovnání s očekávanými zisky zajímavé, navíc si investor přijde na zajímavou dividendu ve výši 4,3 %. Společnost je navíc velmi aktivní v odkupech vlastních akcií, což je také pozitivní signál. Archer Daniels Midland

Archer Daniels Midland

Až 10% inflaci zažily Spojené státy během 70. let minulého století. Kdo však v roce 1971 investoval 100 dolarů do akcií potravinářského koncernu Archer Daniels Midland, měl v roce 1980 o 578 dolarů více.

Zpracovatelé obilí, k nimž se Archer Daniels Midland řadí, navzdory růstu cen obilí po celé "inflační období" drželi stabilní marži.

Akcie Archer Daniels Midland se dnes prodávají na Newyorské burze za 15násobek zisků, dividendový výnos činí 1,8 %. Arch Coal

Arch Coal

Uhelné elektrárny vyrobí zhruba polovinu světové elektřiny, v Číně je například podíl tepelných elektráren na výrobě elektřiny dokonce 70%.

Podle poslední analýzy Americké energetické informační agentury se poptávka po uhlí na výrobu elektřiny a průmyslové využití zvýší do roku 2035 o 49 procent. Podle analytiků investiční společnosti Jefferies & Company porostou akcie Arch Coal také kvůli velké expozici v metalurgickém uhlí, jehož cena roste díky silné poptávce v rozvíjejících se ekonomikách.

Zdroj: Smartmoney.com