Dluhopisy s vysokým výnosem mohou být letošním hitem portfolií
|

Dluhopisy s vysokým výnosem mohou být letošním hitem portfolií

Takzvané High Yield dluhopisy mohou i letos zaujmout dynamičtěji orientované investory. Hans Stoter, ředitel týmu dluhopisových strategií v ING, letos v rámci dluhopisové strategie své firmy předpokládá u těchto nástrojů výnos mezi 7 a 9 procenty.

Státní dluhopisy Výnosy
Euro a dolar

Rizikověji naladění investoři by se měli zajímat o korporátní dluhopisy s nižším kreditním ratingem. Díky nim mohou dosahovat vyšších zisků.

Korporátní dluhopisy, které jsou rizikovější než například státní dluhopisy, za podstoupení určitého rizika nabízejí vyšší kupón, tedy již zmíněný výnos. Proč by se jim i letos mělo dařit?

1. Dlouhodobé úrokové sazby zůstanou nízké

V oblasti dluhopisů, zejména těch málo rizikových, dnes není snadné najít zajímavé zhodnocení. Dluhopisy vyspělých států díky nízkým úrokovým sazbám nejsou z hlediska výnosů pro řadu investorů příliš atraktivní.

Například výnos desetiletých amerických státních dluhopisů pravděpodobně v příštích 12 měsících nepřekročí 4 %. Stejně tak v Evropě. Díky monetární politice Evropské centrální banky nestoupnou pravděpodobně úrokové sazby nad 3,5 %. V takovém prostředí mají korporátní dluhopisy s vysokým kupónem lákavou budoucnost.

2. Zlepšuje se schopnost podniků dostát svým závazkům

Dluhopisům s vysokým kupónem navíc nahrává příznivé ekonomické klima. Společnosti se již vzpamatovaly z očekávané kreditní krize. Jejich čtvrtletní výsledky několikrát po sobě překonaly předpovědi analytiků. Stoter dodává: "Kromě růstu provozních zisků společnostem pomáhaly také nízké úrokové sazby a důvěra investorů.

Společnosti si tak mohly půjčit nové peníze za velmi příznivých podmínek. V roce 2010 byly celosvětově emitovány korporátní dluhopisy v rekordní výši. Společnosti použily velkou část takto získaných půjček na refinancování a splacení starých dluhů za atraktivnějších podmínek."

Riziko, že společnosti nebudou schopné dostát svým závazkům, vrcholilo během krize na hodnotě 13 % a pokleslo na méně než 3 % ke konci roku 2010. Agentura Moody's předpokládá další pokles tohoto rizika během roku 2011 až na hodnotu okolo 2 %.

Takže i rizikové prémie, které investoři požadují při investování do dluhopisů, by měly o něco poklesnout. To by investorům mohlo přinést dodatečný zisk ve výši 1 % nebo 2 % navíc nad výnos samotných kupónů, a tedy bonus k již zmíněnému odhadu ročních výnosů v rozmezí 7 % až 9 %.