Petr Zajíc: Rok Zajíce moc klidný nebude
|

Petr Zajíc: Rok Zajíce moc klidný nebude

Investujete a hledáte inspiraci i v astrologii? Čínský rok Zajíce (hovoří se i o Králíku nebo Kočce) má být na rozdíl od donedávna vládnoucího Tygra klidnější. Předchozí roky jeho vlády ovšem naznačují, že se na to nedá vždy spoléhat.

Rok zajíce - ilustrační obrázek

Budou přát letos hvězdy investování? Nejrůznějších metod, jak získat v akciích jmění, bylo popsáno více než dost - od nejsofistikovanějších přes výběr titulů cvičenou opicí po hvězdopravectví. Kdo sází na přízeň hvězd a osudu, jistě se již zajímal o to, co přinese čínský rok Zajíce, někdy označovaný též za rok Králíka, případně Kočky, který začal3. února 2011 a trvá do 22. ledna 2012.

Horoskopy, které najdeme na různých serverech, se tu a tam poněkud liší, vzato do důsledků měl by navíc tento údajně nejstarší známý horoskop na světě platit jen pro jeho část. Bereme-li však v úvahu počet obyvatel Číny a dalších zemí, v nichž Číňané žijí, a asijské státy, které rovněž nyní slaví nový rok, situace vypadá trochu jinak. Nemluvě o rostoucím vlivu Říše středu v dalších světadílech.

Samotný Zajíc je přitom většinou opatrný, rozumný a zdrženlivý, chce žít v pokoji a pohodlí a chránit svůj klidný život, říká jeden z horoskopů. O jeho investování ovšem, podobně jako konkurenční horoskopy, prakticky nic neříká.

I obrátili jsme se na člověka, který by měl mít k odhadům, kam letos vložit peníze, velmi blízko. O názor, jak investovat v roce Zajíce (či Králíka) jsme totiž požádali portfoliomanažera společnosti Pioneer Investments Petra Zajíce.

Jen zdánlivý poklid

Bude letošní rok skutečně klidný, jak naznačují horoskopy? Zajíc s tím nesouhlasí. "Myslím, že rok Tygra byl pro investory naopak docela klidný a poměrně úspěšný. Takže bych neočekával, že bude rok Králíka klidnější," sdělil serveru Peníze.cz.

Poukazuje na mírné oživení geopolitického rizika v souvislosti se současným děním v severní Africe, které se může rozšířit do dalších arabských zemí, což je již tak nepříliš stabilní region. Navíc si musíme podle Zajíce uvědomit, že jedním z katalyzátorů tohoto vývoje byla rostoucí inflace, zejména dramatický nárůst cen potravin v rozvojovém světě. A tyto inflační tlaky nadále přetrvávají, zejména v jihovýchodní Asii, která by měla být zároveň motorem globálního ekonomického oživení. Hlavně kvůli očekávanému růstu domácí poptávky. I z těchto důvodů jsme na počátku roku 2011 viděli jednu z největších rotací sektorů za posledních 10-15 let.

"Loni nejvíce rostoucí tituly jako výrobci automobilů, luxusního zboží, nebo maloobchodní prodejci si vybrali oddechový čas a ceny jejich akcií poklesly o 10-20 %. Naopak v minulosti nepříliš úspěšné sektory jako výrobci a distributoři energií, telefonní operátoři, petrochemické společnosti a banky s expozicí na periferii eurozóny letos výrazně rostou," uvedl rovněž Zajíc.

Velká rotace: Loňští otloukánci letos dominují trhům. Naskočte do rozjetého vlaku!

Zajíc na začátku roku přesunul poměrně velký objem aktiv právě ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby do akcií výrobců a distributorů energie. Kvůli rostoucí spotřebě potravin a neúrodě v loňském roce spojeném se záplavami v Austrálii pokládá za atraktivní akcie výrobců hnojiv.

Opatrně hodnotí cenu zlata a akcie firem, které je těží, protože zlato není průmyslově využíváno, což je faktor, který ovlivňuje ceny dalších komodit.

Zajícův výhled na rok Zajíce či Králíka zůstává pozitivní, hlavně díky stále nízkým úrokovým sazbám, především ve vyspělých zemích, pokračujícímu oživení a atraktivnímu ocenění akcií, zejména vůči dluhopisům. Domnívá se však, že rok Králíka bude výrazně selektivnější ve výkonnosti jednotlivých titulů.

Pokračování článku najdete na serveru Peníze.cz