6 akcií, kterých se v únoru zbavte
|

6 akcií, kterých se v únoru zbavte

Únor je historicky druhý nejhorší měsíc pro americké akcie. A ty inspirují investory na řadě dalších trhů, především v Evropě. Které akcie budou jen těžko odolávat očekávané výprodejní vlně?

Korekce na trzích Světové akcie

1. Yoku.com

1 Yoku.com

Na Číně je pro investory hlavním problémem inflace, která bude nutit centrální banku ke stále agresivnější politice. Některé čínské "hity" se tak mohou dostat pod tlak.

Jedním z nich může být právě nováček na burze, společnost Yoku.com. Čínská internetová televize umožňující vyhledávat, sledovat a sdílet videa na všech moderních platformách. Zisk vzrostl za poslední čtvrtletí o 143 %, ale firma se obchoduje na 74násobku tržeb, což je zkrátka i přes rychlý růst trochu příliš.

2. General Motors

2 General Motors

Jim Rogers kdysi řekl, že mají investoři shortovat akcie GM prostě vždycky. A měl pravdu, původní akcie GM spadly až na dno.

Nová GM je menší a skromnější, navíc ukázala velmi dobré prodeje během ledna. Přesto to nevypadá na nějakou nákupní horečku, pokud jde o akcie.

Firma prodává více aut v Číně než ve Spojených státech. To by bylo dobré znamení, Čína je zatím stále zlatý důl. Prodeje dokonce na obou trzích roste rychleji než v případě Toyoty. Tak proč GM nevěřit?

Prodeje aut v Číně mají výrazně zpomalit. Letos mají vzrůst jen o 10 %, zatímco loni to bylo 32 %. Mohou za to konec daňových úlev a snaha o ekologičtější politiku vlády.

3. Banco Santander

3 Banco Santander

Akciím pomohla pomoc Portugalsku, ale "všechny cesty vedou do Madridu". Výnosy španělských dluhopisů znovu začaly růst stejně jako španělská CDS.

Santander je obrovská banka a její akcie vztažené k účetní hodnotě se zdají být poměrně levné. Ale nenechte se zmást. V hodnotě banky je zahrnuto velké množství dluhopisů evropských zemí pochybné kvality.

Je ovšem potřeba rozlišovat. Národní dcery Banco Santander Brazil a Banco Santaner Chile mají vlastní strukturu a ztráty jejich zámořské matky je nemusejí ovlivnit. Naopak, právě tyto jihoamerické banky jsou možná zajímavou nákupní příležitostí.

4. Deutsche Bank

4 Deutsche Bank

Deutsche Bank je Banco Santander převlečená do německé trikolory. Její trezory jsou plné evropských dluhopisů včetně zemí PIIGS, takže problémy Řecka, Irska a Portugalska zasáhly banku velice silně. A Španělsko je velkou neznámou (to je optimismus).

Španělská ekonomika je jasně největší z těch oficiálně problémových. HDP Španělska je dvakrát větší než součet HDP ostatních obyvatel "prasečího chlívku".

5. Freeport-McMoRan Copper & Gold

5 Freeport-McMoRan Copper & Gold

Freeport-McMoRan Copper & Gold je významným producentem mědi. Na seznam se nominoval tím, že ......... se mu v poslední době až příliš dařilo.

Ano, měď se dostala na historická cenová maxima a dá se čekat korekce, kterou způsobí ochabující poptávka z mladých trhů, jejichž ekonomiku přibrzdí boj s inflací.

Korekci by však bylo dobré využít k nákupu. Loni měď a akcie producentů korigovala v době "řecké krize" zhruba o třetinu. A pokud se letos dočkáme podobného scénáře v případě Španělska, dá se čekat podobný vývoj, i když brzděný inflací na emerging markets.

Aktuální vývoj ceny mědi sledujte zde

6. ETFS Physical Palladium Shares

6 ETFS Physical Palladium Shares

Paládium - kdo by ho neměl rád. Ale asi to chce nějakou větší korekci, než bude tento kov adeptem nákupu. Důvody jsou podobné jako v případě mědi.

Ceny paládia jsou ovšem náchylné k větším výkyvům, protože se s tímto kovem neobchoduje tak aktivně. Proto by únor mohl být měsíc, kdy v rámci možné korekce na komoditách paládium klesne výrazněji. A takový moment bude možná vhodným vstupem zpátky do pozic.

Aktuální vývoj ceny paládia sledujte zde

Zdroj: InvestorPlace.com