6 akcií, kterých se v únoru zbavte
Únor je historicky druhý nejhorší měsíc pro americké akcie. A ty inspirují investory na řadě dalších trhů, především v Evropě. Které akcie budou jen těžko odolávat očekávané výprodejní vlně?
1. Yoku.com
Na Číně je pro investory hlavním problémem inflace, která bude nutit centrální banku ke stále agresivnější politice. Některé čínské "hity" se tak mohou dostat pod tlak.
Jedním z nich může být právě nováček na burze, společnost Yoku.com. Čínská internetová televize umožňující vyhledávat, sledovat a sdílet videa na všech moderních platformách. Zisk vzrostl za poslední čtvrtletí o 143 %, ale firma se obchoduje na 74násobku tržeb, což je zkrátka i přes rychlý růst trochu příliš.
2. General Motors
Jim Rogers kdysi řekl, že mají investoři shortovat akcie GM prostě vždycky. A měl pravdu, původní akcie GM spadly až na dno.
Nová GM je menší a skromnější, navíc ukázala velmi dobré prodeje během ledna. Přesto to nevypadá na nějakou nákupní horečku, pokud jde o akcie.
Firma prodává více aut v Číně než ve Spojených státech. To by bylo dobré znamení, Čína je zatím stále zlatý důl. Prodeje dokonce na obou trzích roste rychleji než v případě Toyoty. Tak proč GM nevěřit?
Prodeje aut v Číně mají výrazně zpomalit. Letos mají vzrůst jen o 10 %, zatímco loni to bylo 32 %. Mohou za to konec daňových úlev a snaha o ekologičtější politiku vlády.
3. Banco Santander
Akciím pomohla pomoc Portugalsku, ale "všechny cesty vedou do Madridu". Výnosy španělských dluhopisů znovu začaly růst stejně jako španělská CDS.
Santander je obrovská banka a její akcie vztažené k účetní hodnotě se zdají být poměrně levné. Ale nenechte se zmást. V hodnotě banky je zahrnuto velké množství dluhopisů evropských zemí pochybné kvality.
Je ovšem potřeba rozlišovat. Národní dcery Banco Santander Brazil a Banco Santaner Chile mají vlastní strukturu a ztráty jejich zámořské matky je nemusejí ovlivnit. Naopak, právě tyto jihoamerické banky jsou možná zajímavou nákupní příležitostí.
4. Deutsche Bank
Deutsche Bank je Banco Santander převlečená do německé trikolory. Její trezory jsou plné evropských dluhopisů včetně zemí PIIGS, takže problémy Řecka, Irska a Portugalska zasáhly banku velice silně. A Španělsko je velkou neznámou (to je optimismus).
Španělská ekonomika je jasně největší z těch oficiálně problémových. HDP Španělska je dvakrát větší než součet HDP ostatních obyvatel "prasečího chlívku".
5. Freeport-McMoRan Copper & Gold
Freeport-McMoRan Copper & Gold je významným producentem mědi. Na seznam se nominoval tím, že ......... se mu v poslední době až příliš dařilo.
Ano, měď se dostala na historická cenová maxima a dá se čekat korekce, kterou způsobí ochabující poptávka z mladých trhů, jejichž ekonomiku přibrzdí boj s inflací.
Korekci by však bylo dobré využít k nákupu. Loni měď a akcie producentů korigovala v době "řecké krize" zhruba o třetinu. A pokud se letos dočkáme podobného scénáře v případě Španělska, dá se čekat podobný vývoj, i když brzděný inflací na emerging markets.
Aktuální vývoj ceny mědi sledujte zde
6. ETFS Physical Palladium Shares
Paládium - kdo by ho neměl rád. Ale asi to chce nějakou větší korekci, než bude tento kov adeptem nákupu. Důvody jsou podobné jako v případě mědi.
Ceny paládia jsou ovšem náchylné k větším výkyvům, protože se s tímto kovem neobchoduje tak aktivně. Proto by únor mohl být měsíc, kdy v rámci možné korekce na komoditách paládium klesne výrazněji. A takový moment bude možná vhodným vstupem zpátky do pozic.