6 tipů, které nejlépe odpovídají kritériím pro výběr akcií do portfolia
|

6 tipů, které nejlépe odpovídají kritériím pro výběr akcií do portfolia

Za dva roky jsem ušli nebývale dlouhou cestu. Trh se s oděrky oklepal od akciového propadu na jaře 2009 a zmínky o dvojitém dnu valem ubývají. Vše nasvědčuje tomu, že prožíváme vcelku poklidné uzdravování, v globálním měřítku průměrné. Akcie by na tento “průměr“ měly reagovat pozitivně, ale je potřeba být stále ve střehu.

Investice Investiční portfolio
Investice pro domácnost - ilustrační foto

Pokud se ohledně vaší investiční strategie necítíte jistí, nejste sami. Mnoho investorů sledovalo rostoucí býčí trh, aniž by na tom výrazně profitovali. To se ale nemusí opakovat. Stačí neotálet a včas si přehodnotit svou strategii. Návodem vám může být následujících šest kritérií, které vám pomohou vybrat tu nejlepší strategii.

1. Ohodnocení:

Další a další studie potvrzují, že nízko ohodnocené akcie, jsou z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější. Preferujte akcie, které mají P/E a Price to Book (P/B) několikanásobně nižší, než ostatní firmy. Nesrovnávejte s celým trhem, ale s konkurenty ze sektoru.

2. Efektivita managementu:

Ohodnoťte celkové zdraví společnosti a přihlížejte k tomu, jak je vše řízeno. Studie to jasně ukazují na indexu ROE – návrat k majetku. Hledejte proto firmy, které generují vyšší hodnotu, než ostatní.

3. Nedávné analýzy:

Akcie, které obdrží zvýšené doporučení od analytiků mají z dlouhodobého hlediska dobré vyhlídky. Nejvíc ale zhodnotíte tyto akcie v krátkém čase.

Investování má pravidla - ilustrační foto

4. Nejlepší sektory:

Ani ten nejzkušenější akciový výběr nezabráni poklesu, pokud jsou firmy z odvětví, které je v nechuti investorů. Docílíte toho sledováním průběžných odhadů zisku na celý sektor, ne na jednotlivé tituly.

5. Akciové stálice:

Společnosti, kterým se v minulosti dařilo zdárně překonávat celý trh, mají tu největší naději, na podobný průběh v budoucnu. Právě tato stálost firmy, je pro investora klíčovým měřítkem.

6. Časová posloupnost:

Studie dokazují, že společnosti s překvapivým růstem zisku, překonávají v následujících 9 měsících trh. Naopak, firmy, které nenaplní odhady, se na tři čtvrtě roku nedostanou nad průměr. Využijte proto zpráv, které vám trh každé čtvrtletí předkládá. Nakupovat tituly, které překvapí je výhodné během prvních 3 měsíců od dne zveřejnění.

Dalších 6 akciových titulů doslova sedí na výše uvedených šest kritérií.

Apple

Apple: Pravděpodobně jedna z nejvýkonnějších firem na trhu. Odhady své ziskovosti neustále překonává a mezi investory se jedná o neporazitelného tahouna. Nedávný propad je ideální příležitostí k nákupu. Hodnota akcie na 345 dolarech má stále hodně místa před sebou. Podle odborníků se Apple v průběhu dalších let dostane směle na 500 dolarovou hranici.

Cummins

Cummins:

V přepravním sektoru není snad lepší společnost, která by byla z dlouhodobého horizontu výhodnější. Jak se mnoha zemím na světě daří, rostou, potřebují větší a větší stroje, zvýšit produkci. Cummins je firma, která vyrábí motory do těchto strojů a ve svém oboru je hvězdou.

Eaton

Eaton:

Eaton operuje na stejných trzích, jako Cummins a k tomu na pár jiných. Management firmy se postaral o hladké proplutí krizí a od analytiků se v poslední době dočkala zvýšeného doporučení na 130 dolarů za akcii. Mnoho lidí totiž nedoceňuje ziskový potenciál Eatonu.

Google

Google:

Apple a Google mají prsty ve většině z růstů ve všech odvětvích technologie. Není důvod, proč nemít v portfoliu obě tyto společnosti. Google má navíc za sebou menší korekci, která začala v polovině ledna. Snížená cena je ideální příležitostí k nákupu.

Joy Global

Joy Global:

Rozvíjející se země potřebují k vybudování a modernizace své infrastruktury stále více zdrojů. To samozřejmě vede k nárůstu těžby. Firmy přijímají nové zaměstnance a kupují nové stroje, náčiní. A to vše jsou zakázky pro Joy Global, která je zkušenou společností ve svém odvětví.

Visa

Visa:

Jakmile se z odvětví kreditních karet zvedne oblak vládní regulace, není důvod čekat. Z dlouhodobého hlediska se sále jedná o jistotu. Je potřeba pochopit, že elektronické platby a kreditní karty mají vývoj stále před sebou, supermoderní alternativa nanochipů v oční rohovce je stále v nedohlednu.

Zdroj: Seeking Alpha