Měny roku 2011: Chilské peso, brazilský reál a ruský rubl!
|

Měny roku 2011: Chilské peso, brazilský reál a ruský rubl!

Komoditní a asijské měny ukázaly loni relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský reál a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému zlotému.

Měny
Asijské měny - ilustrační foto

Trend posilování komoditních měn by měl pokračovat. Logika je jednoduchá - čím dražší jsou komodity, tím více dolarů inkasují exportéři za prodané komodity. Ty pak musí směnit za svou domácí měnu, čímž zvyšují poptávku po měně a tlačí její kurz nahoru.

Stále větší roli bude hrát i monetární a fiskální politika států. Posilovat budou měny, kde vlády nebudou zvyšovat veřejný dluh a kde centrální banky budou uplatňovat restriktivní monetární politiku (zvyšovat úrokové sazby, zvyšovat povinné bankovní rezervy apod.).

Mými favority pro rok 2011 jsou chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím však i české koruně a polskému zlotému.

Co se týče hlavních světových měn, dlouhodobě bude kupní síla všech klesat. Krátkodobě nás možná překvapí americký dolar relativní silou vůči euru, britské libře, švýcarskému franku i japonskému jenu, ale to je jen má osobní spekulace. U těchto měn je ve hře tolik proměnných, že se nedá seriózně odhadovat vývoj čitatele ani jmenovatele, natož jejich vzájemného vztahu.

Celý článek včetně zhodnocení loňského roku najdete na serveru Finmag.cz