Ropa: Během půl roku cena dál poroste, krátkodobě bude korigovat
|

Ropa: Během půl roku cena dál poroste, krátkodobě bude korigovat

Cena ropy Brent dále vzrostla až lehce nad 100 USD/brl. Důvodem růstu ceny ropy je trvající optimismus ohledně růstu světové ekonomiky v tomto roce. Růst je také silně podporován přílivem finančních investic, který souvisí s velmi uvolněnou měnovou politikou hlavních centrálních bank (specificky s kvantitativním uvolňováním Fedu). Na přelomu ledna a února vstoupily do hry geopolitické faktory, konkrétně nepokoje v Tunisku a Egyptě, což dále podpořilo růst cen ropy.

Komodity Ropa
Výhled cen ropy

Krátkodobý výhled (1 měsíc): Cena ropy pravděpodobně předbíhá reálné perspektivy vývoje světové ekonomiky, proto ji lehko může srazit jakákoli zpráva zhoršující vyhlídky světové ekonomiky. Silným kandidátem je například utahování měnové politiky a následné zpomalení v Číně. Růst cen by mohla podpořit pokračující tuhá zima a problémy se stabilitou v některých arabských státech po pádu režimu v Tunisku.

Střednědobý výhled (6 měsíců): V půlročním horizontu čeká ČS mírný růst ceny ropy, předtím je však pravděpodobná korekce pod 90 USD/brl. Klíčovým faktorem ovlivňujícím vývoj cen ropy bude tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci především výkonnost rozvíjejících se ekonomik. Nejdůležitější by měla být výkonnost čínské ekonomiky, především to, zda utahování měnové politiky nepovede k výraznému zpomalení místního růstu. ČS očekává pokračování oživení ve světě, zároveň by objem těžby ropy měl ve střednědobém horizontu růst dostatečně na to, aby uspokojil růst poptávky.

Může však dojít k postupnému poklesu rezervní kapacity v rámci OPEC. OPEC by měl držet těžební limity stabilní, pouze pokud by docházelo k akcelerovanému růstu ceny ropy nad 100 USD/brl, mohlo by dojít ke zvýšení limitů.

Pozornost se bude postupně přesunovat od průběhu zimy na severní polokouli k začátku motoristické sezóny. Jako obvykle mohou situaci komplikovat geopolitické faktory, rizikem zůstává Írán, ale pro nejbližší měsíce by mohl situaci silně komplikovat vývoj v severní Africe a případné šíření nepokojů do států těžících ropu.

Faktory aktuálně působící na cenu ropy

CEO společnosti Exxon Mobil R. Tillerson řekl, že by ceny ropy měly zůstat na současných úrovních ve střednědobém horizontu, protože OPEC bude schopen rychle uspokojit nárůst poptávky. Podle Tillersona je trh v současnosti velmi dobře zásoben.

Opačný názor než CEO Exxonu mají analytici Goldmann Sachs (GS), kteří se domnívají, že by mohl trh s ropou vstupovat do fáze "strukturálního býčího trhu". Podle GS začíná OPEC využívat svou rezervní kapacitu, nasvědčovat tomu má vývoj zásob. Analytici jsou toho názoru, že nižší pokles zásob v listopadu a prosinci, který způsobil globální přebytek ve čtvrtém čtvrtletí, nasvědčuje dřívějšímu než očekávanému využívání rezerv OPEC. Přebytek produkce by podle nich vyžadoval pokles spotřeby, což se nestalo.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent sledujte zde Ministr ropného průmyslu Saudské Arábie Ali al-Naimi řekl, že OPEC letos mohl zvednout těžební kvóty na úroveň před začátkem globální krize kvůli pokračujícímu oživení ve světové ekonomice. Poptávka po ropě by podle jeho názoru mohla letos vzrůst o 1,8 mil. brl/d. Zároveň řekl, že díky růstu produkce zůstane rezervní kapacita OPEC na úrovni 6 mil. brl/d i po případném zvýšení těžebních kvót.

Mezinárodní agentura pro energie (IEA) čeká růst poptávky ve světě v letošním roce o 1,4 mil brl/d. Jde o čtvrté zvýšení měsíčně zveřejňované prognózy po sobě. Agentura ve své analýze také napsala, že cena ropy na 95 USD/brl představuje skutečnou ekonomickou hrozbu.

V tomto směru se také vyjádřil šéf agentury Tanaka, který řekl, že vývoj cen ropy je alarmující a že může ohrozit globální oživení. Podle jeho názoru může mít růst cen ropy obzvlášť negativní vliv na rozvíjející se ekonomiky.

Kartel OPEC zvýšil odhad objemu ropy, kterou bude muset letos dodat na trh kvůli růstu poptávky v Asii. Objem byl zvýšen na 29,4 mil. brl/d, o 200 000 proti minulému měsíci. Zásoby podle organizace zůstávají adekvátní poptávce. Příští jednání o těžebních kvótách proběhne v červnu. Podle představitelů některých členských států (například Íránu a Kuvajtu) není nutné svolávat mimořádné jednání o kvótách, které by reagovalo na růst ceny ropy k 100 USD/brl. Odhaduje se, že státy OPEC dodržovaly v prosinci dohodnuté těžební kvóty na 54 %.

Angola plánuje zvýšit svoji březnovou produkci o 6 % proti únoru. V březnu by měla těžit 1,73 mil brl/d. Angola je druhým největším africkým producentem ropy.

BP a ruská státní společnost Rosněft spojily síly na využití jednoho z největších doposud nevyužívaných nalezišť ropy. Naleziště leží v Karském moři, severně od západní Sibiře. Podle seismického průzkumu by mohlo obsahovat celkem 50 mld brl. ropy, z toho 12-15 mld brl. vytěžitelných. Výhodou naleziště je větší obsah ropy než plynu. Využití naleziště bude vzhledem k jeho extrémní poloze pomalé a velmi náročné.

IEA reagovala na nervozitu kolem nepokojů v Tunisku a Egyptě prohlášením, že trhu s ropou nehrozí problémy, a zároveň vyzvala státy OPEC, aby v případě narušení dodávek reagovaly pružně. Všeobecně panuje shoda, že pravděpodobnost přerušení dopravy přes Suezský průplav je malá. I pokud by k tomu došlo, byl by reálný dopad relativně omezený díky kombinaci dostatečných zásob a nevyužité kapacity tankerů, která by umožnila dopravu ropy kolem mysu Dobré naděje.

Hedgové fondy do poloviny ledna zvyšovaly svoje dlouhé pozice v ropných futures. Sázely na rychlejší růst spotřeby ropy kvůli vyššímu růstu světového hospodářství. Koncem ledna však patrně pod vlivem rychlého růstu cen ropy a zvyšování zásob v USA začaly svoje pozice snižovat (v týdnu končícím 25. lednem o 18 %), takže tratily na dalším skoku ceny vyvolaném nepokoji v Egyptě.

Zdroj: Česká spořitelna