Burzovní kalendář 21. 2. - 25. 2. 2011
|

Burzovní kalendář 21. 2. - 25. 2. 2011

Wall Street čeká zkrácené obchodování s velmi intenzivním makrokalendářem. Vyspělé evropské trhy mohou negativně ovlivnit zprávy o vracející se dluhové krizi a na pražské burze odtajní svá kvartální čísla hned tři velké společnosti.

Wall Street

Wall Street rostla již třetí týden v řadě. Hlavní index zastupující 500 největších amerických společností posílil o 2,5 procenta a od začátku roku jsou jeho zisky blízké 7 procentům.

I přes řadu varování se stále nedostavila korekce a trh roste navzdory trvajícímu geopolitickému napětí na Středním východě, dluhovým problémům v Evropě a nově velmi diskutované inflační hrozbě.

poznamenal v rozhovoru pro Investičníweb.cz Daniel Drahotský, ředitel oddělení finančních trhů v J&T Bance.

Investoři jsou rozděleni na dva tábory. Jedni vidí přirozenou ochranu před inflací v defenzivních akciích, jako je například Philip Morris International. Druzí, mezi něž se řadí světoznámý investor Jim Rogers, sázejí na komodity.

V tomto okamžiku se zdá, že mají oba tábory pravdu, protože jak akcie, tak komoditní indexy od začátku roku posilují.

Jestli se v nadcházejícím týdnu, který se vinou pondělního svátku smrskne jen na čtyři obchodní seance, dostaví "kýžená korekce", bude podle analytiků záležet na ochotě velkých hráčů vybrat část zisků.

"Hedgeové fondy sice již nějaké zisky vybraly, ale jejich aktivita na trhu je stále velmi silná," říká Barry Knapp, hlavní akciový stratég z Barclays Capital. "Makroekonomické pozadí je, snad kromě nezaměstnanosti, akciím stále nakloněno, a proto si nemyslím, že by nás už čekala korekce."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zastaví se býci?

Nový týden na Wall Street je velmi bohatý na makroekonomická data. Mezi ta důležitá budou patřit čtvrteční hodnota objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje stávajících domů nebo spotřebitelská důvěra.

Klíčová pak bude páteční revidovaná hodnota hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí minulého roku.

Na vývoji hlavních indexů se také jistě podepíše výsledková sezóna. Na výsledkové listině je výrobce automobilů GM, největší maloobchodní řetězec Wal-Mart, prodejce potřeb pro kutily Home Depot nebo výrobce počítačů Hewlett-Packard.

datum událost
21/2 Státní svátek - trhy jsou zavřené
21/2-25/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Wal-Mart, GM, Hewlett-Packard, Merck, Target)
22/2 Spotřebitelská důvěra
23/2 Prodeje stávajících domů
24/2 Zboží dlouhodobé spotřeby
25/2 HDP (4. čtvrtletí 2010)

3 investice, které teď nelze doporučit

Pražská burza

Pražská burza má za sebou rozkolísané týdenní obchodování s růstem v prvním části a mazáním zisků v závěru obchodního týdne (PX -0,1 %).

Dominantní byly výsledky Komerční banky a Telefóniky 02.

Komerční banka překonala očekávání analytiků a investorům slíbila 270korunovou dividendu. Po výsledcích přišlo vybírání zisků, které akcie nasbíraly v posledních týdnech a měsících, ty tak za týden ztratily okolo dvou procent.

Horší čísla předvedla Telefónica, ale investory "ukolébala" solidní navrženou dividendou ve výši 40 Kč a akcie za týden oslabily jen o procento.

Kurzovým vítězem se za posledních pět obchodních seancí staly akcie Unipetrolu (+5 %), nejvíce ztrátové byly naopak akcie tabákové Philip Morris ČR (-4 %).

Další týden bude na pražské burze znovu ve znamení výsledkové sezóny.

Ve středu před začátkem obchodování se investoři dozvědí hospodářská čísla mediální společnosti CME.

"Čtvrtý kvartál patří k sezónně nejlepším, ale bohuže kvůli oslabení lokálních měn, poklesu sledovanosti na klíčovém českém trhu (TV NOVA) a stále nepříznivému vývoji na rumunském a bulharském trhu to výsledkům CME moc nepomůže," napsal ve svém reportu Václav Kmínek, burzovní analytik z České spořitelny.

CME by měla vykázat podle odhadu Václava Kmínka čistý zisk ve výši 10 milionů USD a tržby 247 milionů USD.

O den později dá na stůl výsledky uhelná NWR.

Společnost by měla reportovat čistý zisk ve výši 87,6 milionu EUR a tržby ve výši 479,1 milionu EUR. zdroj: Erste Group Research

"Výsledky by měly být víceméně neutrální událostí, protože se bude čekat na zveřejnění cen koksovatelného uhlí na příští japonský fiskální rok (přelom března/dubna)," poznamenal ve svém týdenním výhledu Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.

Závěr týdne bude patřit Erste Group.

"Očekáváme meziroční růst čistého zisku o 66 %, způsobený převážně nižšími opravnými položkami díky stabilizujícímu se úvěrovému portfoliu. Silné výsledky jsou podle nás již započítány do tržní ceny a na současných úrovních i při splnění cílů může přijít spíše realizace zisků," říká Milan Vaníček.

datum událost
23/2 CME - hospodářské výsledky
24/2 NWR - hospodářské výsledky
25/2 Erste Group - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Hlavní západoevropské akcie v minulém týdnu rostly čtyři z pěti obchodních dnů (DJ Eurostoxx 50 +0,92 %).

Páteční obchodování bylo jen mírně v plusu kvůli zprávě o silném nárůstu požadavků na jednodenní financování u Evropské centrální banky. Toto téma může negativně poznamenat obchodování minimálně zkraje nadcházejícího týdne, protože nikdo na trhu pořádně neví, zda problémy z hotovostí má nějaká banka, velká korporace, nebo dokonce stát v eurozóně.

Citlivěji mohou evropské trhy reagovat na stále nejasný vývoj na Středním východě, kde se "duch egyptské revoluce" přenáší na další státy, například Bahrajn, Libyi nebo Jemen.

Investoři budou sledovat také makroekonomická data. Mezi důležitá se řadí pondělní index důvěry Ifo v Německu a spotřebitelská důvěra za celou eurozónu ve čtvrtek.

Výsledková sezóna bude patřit především velkým německým firmám, jako jsou výrobce spotřebního zboží Henkel nebo pojišťovna Allianz.

datum událost
21/2-25/2 Výsledková sezóna (Henkel, Allianz, Commerzbank)
21/2 IFO - index důvěry v Německu
24/2 Spotřebitelská důvěra v eurozóně
24/2 HDP v Německu