Zajímavý tip: Akcie výrobců elektrických baterií mají perspektivu
|

Zajímavý tip: Akcie výrobců elektrických baterií mají perspektivu

Prezident Barack Obama navrhuje pro fiskální rok 2012 až 16% navýšení výdajů na dopravu. Plán vyzývá Kongres, aby schválil 556 miliard dolarů pro povrchovou dopravu na šest let (téměř se zdvojnásobí částka 286,5 miliardy dolarů, kterou nařídil Kongres v roce 2005). Prezidentův plán ovšem nespecifikuje, odkud by měly příjmy pocházet, což může být ve svém důsledku kamenem úrazu.

Světové akcie
Barack Obama

Obamův plán pro povrchovou dopravu, na rozdíl od roku 2005, zahrnuje navíc provozní a investiční pomoc pro společnost Amtrak (státní železniční společnost provozující osobní dopravu, oficiální název společnosti je The National Railroad Passenger Corporation) a financování výstavby vzletových a přistávacích drah (tyto položky nebyly historicky začleněny do právních předpisů).

Celkově lze říci, že Obamův rozpočet dává ve fiskálním roce 2012 možnost utratit 119 miliard amerických dolarů. Tento stav a nová politika tak nejvíce nahrává výrobcům elektromobilů, například General Motors, a výrobcům vysokorychlostních železničních zařízení, jako je třeba Alstom SA.

Rozpočet by měl věnovat 8 miliard amerických dolarů na vysokorychlostní a meziměstské programy osobní železniční dopravy. Během šesti let by chtěl Obama za vysokorychlostní železnice utratit 53 miliard. Mezi firmy, které by měly těžit z vyšších výdajů na železnice v USA, lze zařadit již zmiňovanou Alstom SA, a dále pak Siemens AG, největší evropskou strojírenskou společnost.

Obamův rozpočet chce také zvýšit vládní investice do výroby elektrických baterií pro pohon vozů prodávaných v USA, což se týká společností GM, Nissan Motor, Tesla Motors, respektive A123 Systems nebo Ener1. Dotační program také počítá s dotací 7 500 dolarů při nákupu elektromobilu.

Vývoj akcií výrobců autobaterií