Faber: Kupujte ropu a na americké akcie se vykašlete!
|

Faber: Kupujte ropu a na americké akcie se vykašlete!

Autor populárního reportu Gloom, Boom and Doom se domnívá, že by ceny ropy měly dále růst. Naopak americké akcie podle Marca Fabera čeká velice těžký rok. Uvedl to v rozhovoru pro americkou CNBC.

Ropa Světové akcie
Marc Faber

"Když se podíváte na některé další komodity, třeba měď, je jasné, že ropa může zdražovat i ze současných vysokých úrovní. Podle mě ropa není drahá ve srovnání s jinými komoditami."

Další růst cen ropy může samozřejmě krátkodobě souviset s omezeními dodávek z Libye a dalších zemí, kde probíhají nepokoje. Ty hrozí právě v Libyi přerůst v občanskou válku.

Nejen Libye

Podle Fabera však ropu nežene nahoru jen strach z omezení těžby v Africe a na Blízkém východě. Důvodem je i ekonomické oživení hnané nízkými úrokovými sazbami, uvolněnou monetární politikou a zadlužením.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

"Takové oživení nemůže trvat moc dlouho, většinou vydrží půl roku až osmnáct měsíců - a pak dojde k dalšímu propadu ekonomiky," varuje Faber.

To může silně zasáhnout americké akcie. Ty od svých minim z března 2009 zdvojnásobily svou hodnotu, ale jasným varováním je pro ně korekce na rozvíjejících se akciových trzích. Ty přitom podle Fabera mohou ještě dále klesat, ačkoli některé tituly ztratily 20 i 30 procent ze svých nedávných maxim.

Americké akcie oslabí

Tak rychlý růst na dvojnásobek předvedly americké akciové indexy jen dvakrát za poslední desítky let - v letech 1934 a 1937. Tehdy však trh byl ve velice složité situaci po Velké depresi. V obou případech po těchto růstech přišel v dalším roce pokles.

"Nedal bych na dobrý sentiment trhu ohledně amerických akcií. Objemy obchodů jsou nízké a podle všech modelů je trh extrémně překoupený," tvrdí Faber.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Podle Fabera tak Amerika bude následovat mladé akciové trhy, protože pokud jsou investoři pesimističtí na mladých trzích, co mají teprve říkat ve Spojených státech. 50 i více procent zisků amerických firem totiž plyne z rozvíjejících se trhů.

Faber se nejvíce obává o vývoj v Číně a v zemích zasažených politickými nepokoji. Pokud Čína zpomalí (o což se vehementně snaží) více, než očekává trh, může dojít k propadu cen komodit a všech trhů závislých na Zemi středu - Austrálie, Brazílie i Indonésie.

Zdroj: CNBC