FX: Přijde korekce na euru?
|

FX: Přijde korekce na euru?

Euro se v posledních týdnech pohybovalo do strany. Přestože se tedy trh může zdát nudný, v analýze Commitment of Traders jsem něco objevil. Ale nečekejte nic velkého. Křivky nyní nejsou nijak vyhrocené. Očekával bych spíše pouze korekci. Jak už jsem však uvedl v lednové analýze zlata, pohyby v COTu jsou nepoměrné vůči pohybům ceny, takže stát se může cokoli.

Korekce na trzích

Pojďme se podívat na grafy. Všechny jsou postaveny na mé relativní analýze.

První je graf commercials:

Commercials

Mé dodatečné popisky jsou azurovou barvou. Křivka pozic (modrá) je na supportu okolo hladiny -0,2 až -0,3. Ukazuje pouze malý náznak obratu, takže může trvat několik dalších týdnů, než se pohne nahoru. Jak lze ovšem vidět, tento level není nijak zásadně důležitý, takže existuje i velká šance, že bude křivka prostě pokračovat v pohybu dolů směrem k úrovni -0,4 nebo dokonce -0,6. Pak by toto vše byl pouze falešný signál.

Je zde však podpůrný signál, a sice traders křivka (oranžová), která se již stočila směrem na sever. Tato křivka občas dokáže předvídat nejen pohyb ceny, ale i samotného COT. Má však menší význam než křivka pozic (proto je pouze tenkou čarou).

Aktuální vývoj měnového páru EURUSD sledujte zde Další je graf non-commercials:

Non-commercials

Tady situace vypadá mnohem zřetelněji. Křivka pozic je na silném levelu, na kterém v minulosti již dvakrát došlo k obratu. Ovšem stále směřuje nahoru (ještě se neobrací), což znamená, může jít o příliš brzké volání po korekci. Je tedy nemalá pravděpodobnost, že před samotným obratem bude větší časová prodleva (týdny, možná i víc než měsíc). Ovšem na grafu commercials vidíme spíše slabší signál, což pomalému obratu příliš nesvědčí.

Shrnutí:

Očekávám, že euro může lehce zkorigovat. Graf commercials ukazuje, že cílem je nejpravděpodobněji cenová oblast mezi 1,30 až 1,25. Časování je zde však velmi proradné. Jak je vidět z grafů, pohyb v pozicích předcházel pohybu v ceně někdy i o čtvrt roku! Je však nutné podotknout, že následný pohyb v ceně byl obrovský a déletrvající.

Současná situace zřejmě není významným bodem obratu pro euro, pouze signál (a to jeden z těch slabších). Vyhlížel bych tedy korekci v nadcházejících týdnech (až měsíc). Pokud k ní v tomto časovém intervalu nedojde, vyhodnotím celý tento signál jako falešný. Je ovšem také možné, že křivky budou pokračovat v pohybu do ještě vyhrocenějších oblastí. To by znamenalo pouze to, že se dočkáme o to větší cenové reakce v budoucnu.

Také bych varoval před úskalími použití COT v měnových trzích. COT dává nejlepší smysl na komoditních trzích. Na měnách musíte mít jiný přístup a o pohybu na trhu uvažovat v jiných souvislostech.