Půjdou akcie ve svých loňských stopách?
|

Půjdou akcie ve svých loňských stopách?

Akcie si minulý týden vzaly oddechový čas. Tedy přinejlepším. Techničtí analytici varují již delší dobu před nevyhnutelnou korekcí, nepokoje v Libyi a dalších zemích tlačí ceny ropy nahoru. A s nimi rostou obavy o další ekonomické oživení. Podobnost s loňským rokem a krizí okolo evropských dluhů čistě náhodná. Nebo znepokojivá?

Korekce na trzích Světové akcie
Akcie v roce 2011
  • Loni v dubnu se akcie dostaly výše, než si většina investorů vůbec uměla představit - a dnes je to podobné.

  • Loni v dubnu byl býčí sentiment nejvyšší za dlouhé měsíce, možná i roky. Současná býčí nálada je také velice vysoká, navzdory mírnému poklesu v uplynulých týdnech.

  • Loni přišla "nečekaně" dluhová krize v Řecku, Irsku a dalších zemích. Letos se pozornost investorů tříští o břehy severní Afriky a Arabského poloostrova.

  • Loni na začátku května přišel intradenní propad indexu Dow o tisíc bodů. Nechme se překvapit, co přijde letos.

  • Loni v dubnu bylo na trhu mezi krátkodobými investory považováno za ideální pozici v akciích 65 %. V současnosti je to zhruba 60 %. Ještě patrnější je to u technologického Nasdaqu, který je citlivější na změnu nálady retailových, tedy drobných, individuálních investorů. tam je pozice více než 70%. (zdroj: Hulbert Stock Newsletter Sentiment Index - HSNSI)

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Při současné míře optimismu (bullishness) trh funguje tak, že jsou dobré zprávy brány jako samozřejmost, zatímco negativní novinky daleko rychleji vyvolávají paniku. A za negativní bývá v rámci mainstreamu považováno vše, co trh nečeká.

Proto bude klíčové, jak budou akciové trhy reagovat na jakékoli nečekané události. Pokud se s nimi vyrovnají, bude to dobré znamení pro akcie. Investoři by však neměli lpět na svých pozicích, ziskové tituly bez váhání prodat a počkat na další nákupní příležitosti.

Zdroj: Marketwatch.com