12 000 bodů na indexu Dow Jones. Máme se radovat?
|

12 000 bodů na indexu Dow Jones. Máme se radovat?

Index Dow Jones Industrial Average již v druhé polovině minulého týdne několikrát testoval úroveň 12 000 bodů, ale úspěšně uzavřít nad ní se investorům podařilo až v úterý. Ve středu se index nad touto metou s přehledem udržel. Stalo se tak poprvé po více než 2 a půl letech, naposledy se to podařilo 19. června 2008. Pro investory i pro veřejnost tento fakt znamená lepší náladu a vyšší stupeň důvěry v zotavení ekonomiky, tedy přesně to, čeho se snaží docílit Ben Bernanke.

Dow Jones Industrial Average

Pro zasvěcené je však významnost 12 000 bodů menší, než si mnoho lidí uvědomuje. Proč?

Jsou pro to dva hlavní důvody:

1. Historie hranice 12 000 bodů

Oscilování okolo hranice12 000 bodů probíhalo již v letech 2006 až 2008 a podle neoficiálních statistik ji index oběma směry intradenně protnul více než 400krát. Ojedinělost dosažení tohoto mezníku se vytrácí, pro mnoho investorů je to jen další z řady čísel.

2. Struktura indexu Dow Jones Industrial Average

Index je vážený dle ceny, ne dle tržní kapitalizace. To znamená, že jeho výkonnost do značné míry závisí na tom, jak se vyvíjejí tituly s vyššími cenami. A těm se v současné době daří – například IBM uzavřela nad 160 dolary, přičemž představuje více než 10 % výkonu indexu. Společně s dalšími třemi bluechips (Caterpillar, Chevron a 3M) pokrývá více než čtvrtinu indexu Dow. Přidáme-li k nim United Technologies, ExxonMobil, Boeing a McDonald's, má těchto 8 gigantů na svědomí okolo 45 % pohybu indexu. Do 50 % stačí doplnit třeba Procter & Gamble.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones sledujte zde

Vzniká tedy otázka: Je současných 12 000 bodů jiných (lepších) než v letech 2006 až 2008 s tehdejšími General Motors a Citigroup?

A na závěr taková drobnost. Kdyby byla při poslední úpravě do indexu místo Cisco Systems zahrnuta společnost Apple, index by byl nad 13 000 body. Přitom trh (kromě těch, kdo by se na něj nahrnuli právě díky této hodnotě, by byl úplně ve stejném stavu.

Jak obchodovat akcie, když Dow prolomil 12 000?