6 akciových tipů, které nejlépe odpovídají kritériím pro výběr do portfolia
|

6 akciových tipů, které nejlépe odpovídají kritériím pro výběr do portfolia

Za dva roky jsem ušli nebývale dlouhou cestu. Trh se jakžtakž oklepal z akciového propadu na jaře 2009 a zmínek o možném druhém dnu krize ubývá. Vše nasvědčuje tomu, že prožíváme vcelku poklidné uzdravování v globálním měřítku. Akcie by na tento "průměr" měly reagovat pozitivně, ale je potřeba být stále ve střehu.

Světové akcie Investování
Investice pro domácnost - ilustrační foto

Nejste jediní, kdo si možná není jist svou investiční strategií. Mnoho investorů sledovalo rostoucí býčí trh, aniž by na růstu výrazně vydělali.

To se nemusí opakovat. Stačí neotálet a včas strategii přehodnotit. Návodem vám může být následujících šest kritérií pro stanovení investiční strategie.

1. Ohodnocení

Studie potvrzují, že levně ohodnocené akcie jsou z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější volbou. Preferujte akcie, které mají P/E a P/B (cenu vztaženou k účetní hodnotě) několikanásobně nižší než ostatní firmy.

Nesrovnávejte akcie s celým trhem, ale s konkurenty v rámci sektoru.

2. Efektivita managementu

Ohodnoťte celkové zdraví společnosti a přihlížejte k tomu, jak je řízena. Studie to jasně ukazují na indikátoru ROE, který měří efektivitu toho, jak peníze investované do firmy investory ovlivňují ziskovost firmy.

3. Aktuální analýzy

Akcie, které obdrží zvýšené doporučení od analytiků, mají z dlouhodobého hlediska dobré vyhlídky. Nejvíce však tyto akcie mohou zhodnotit krátkodobě.

Co si vzít z roku 2010 do letošního obchdování? Napoví názory jednotlivých investorů Investování má pravidla - ilustrační foto

4. Nejlepší sektory

Ani ten nejzodpovědnější výběr akcií nezabráni poklesu, pokud jsou firmy z odvětví, které se dostane "do nemilosti" trhu. proto sledujte průběžné odhady zisku celého sektoru, a až následně jednotlivé tituly.

5. Akciové stálice

Společnosti, kterým se v minulosti dařilo zdárně překonávat celý trh, mají tu největší naději na podobný průběh v budoucnu. Právě tato stálost firmy je pro investora klíčovým měřítkem.

6. Časová posloupnost

Studie dokazují, že společnosti s překvapivým růstem zisku překonávají v následujících 9 měsících trh. A naopak firmy, které nenaplní odhady, se na tři čtvrtě roku málokdy dostanou nad průměr trhu.

Využijte proto zpráv, které vám trh každé čtvrtletí předkládá. Nakupovat tituly, které překvapí, je výhodné během prvních 3 měsíců ode dne zveřejnění.

A které konkrétní akcie odpovídají zmíněným kritériím?

Apple

Apple

Jedna z nejvýkonnějších firem na trhu. Odhady ziskovosti neustále překonává a mezi investory se jedná o neporazitelného tahouna. Nedávný propad je ideální příležitostí k nákupu.

Akcie na 345 dolarech má stále dost prostoru pro růst. Podle odborníků se Apple v průběhu několika let směle vyhoupne nad 500dolarovou hranici.

Google

Google

Apple a Google mají prsty v celé řadě novinek na pli počítačů a webových aplikací. Není důvod nemít v portfoliu obě tyto společnosti. Google má navíc za sebou menší korekci, která začala v polovině ledna. Snížená cena je ideální příležitostí k nákupu.

Cummins

Cummins

V přepravním sektoru není dlouhodobě zajímavější firma. Jak se řadě ekonomik světa daří, potřebují větší a větší stroje pro zvýšení produkce. A Cummins je firma, která vyrábí motory do těchto strojů a ve svém oboru je hvězdou.

Eaton

Eaton

Eaton operuje na ještě větším množství trhů než Cummins, vyrábí například motory, turbíny a podobně. Management firmy se postaral o hladké proplutí krizí. Firma se dočkala zvýšení doporučení analytiků na 130 dolarů za akcii. Mnoho lidí totiž nedoceňuje ziskový potenciál Eatonu.

Visa

Visa

Jakmile se z odvětví kreditních karet zvedne oblak vládní regulace, není důvod čekat. Z dlouhodobého hlediska se stále jedná o jistotu. Je potřeba pochopit, že elektronické platby a kreditní karty mají vývoj před sebou, supermoderní alternativa v podobě nanočipů v oční rohovce je stále v nedohlednu.

Joy Global

Joy Global

Rozvíjející se země potřebují k vybudování a modernizaci své infrastruktury stále více zdrojů. To samozřejmě vede k nárůstu těžby. Firmy přijímají nové zaměstnance a kupují nové stroje a zařízení.

To vše znamená zakázky pro Joy Global, která je zkušenou společností ve svém odvětví, tedy dodávkách těžebních zařízení.

Zdroj: Seeking Alpha