LinkedIn: Předskokan Facebooku míří na burzu
|

LinkedIn: Předskokan Facebooku míří na burzu

Také se nemůžete dočkat IPO Facebooku? Nevěšte hlavu, na trh přichází významný "předskokan", který může alespoň trochu naznačit skutečný zájem investorů o tuto oblast a zvýšit očekávání pro svého konkurenta Facebook.

Světové akcie Primární úpis akcií (IPO) LinkedIn
LinkedIn

Facebook nebo Twitter jsou v dnešním moderním světě naprostým fenoménem. V extrémních případech by se dalo říci, že kdo není na sociální síti, jako by nebyl. Závislost některých lidí na těchto vymoženostech poslední doby je až zarážející. A jelikož moderní svět je spojován především s penězi, jsou sociální sítě jednou ze zlatých pokladen současného světa.

Asi nejlepším a nejznámějším příkladem je "Facebook story". Nejenže je rozhodně nejpopulárnějším příkladem z této sféry, ale je i jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících firem. Díky investici Goldman Sachs do Facebooku vyšly najevo finanční ukazatele, podle nichž je sociální síť mnohem ziskovější, než se očekávalo. Za rok 2009 Facebook vykázal zisk po zdanění ve výši 200 milionů dolarů při tržbách 770 milionů dolarů. V roce 2010 už příjmy podle New York Times dosáhly dvou miliard dolarů, přičemž zisk se vyšplhal na asi 400 milionů dolarů.

To vše jsou velmi slibná čísla, a Facebook se tak znovu dostal do popředí zájmu trhu s primárními úpisy. Samotná firma se od této strategie nedistancuje, a tak si Goldman Sachs připíše další slušné sousto. Nicméně první odhady týkající se emise hovoří až o konci roku 2012.

LinkedIn jako první štika IPO

Celkem bez povšimnutí, zejména v ČR, prošla zpráva týkající se jiné sociální sítě, v Česku ne tolik známé, LinkedIn. LinkedIn je sociální síť vytvořená hlavně pro obchodní účely. Smyslem sítě je možnost vytvořit si síť obchodních partnerů, kterým bude moci uživatel důvěřovat.

Síť má 90 milionů uživatelů ve 200 zemích světa a za posleních 12 měsíců si přišla na 201 milionu dolarů (EBITDA 18-20 %). Společnost má za poslední tři roky pozitivní cashflow. Anualizovaná roční cashflow z provozní činnosti pak dosahuje 50 milionů dolarů.

Jak používá LinkedIn manažer, který shání práci? Seznam kontaktů se dá využit v této síti mnoha způsoby. Uživatelova síť se totiž neskládá jen z jeho kontaktů, ale zahrnuje tři úrovně – součástí sítě jsou i kontakty kontaktů a kontakty kontaktů uživatelových kontaktů. Takto se můžete seznámit s novým obchodním partnerem skrze ověřený vztah.

LinkedIn se dá využít k získání práce či obchodních příležitostí díky doporučením svých kontaktů. Zaměstnavatelé také mohou vypisovat volná pracovní místa a k nim přidávat seznam potenciálně vhodných kandidátů. Při hledání práce tak můžete využít nějakého společného kontaktu pro zvýšení šance na přijetí.

LinkedIn Corporation podala 27. ledna na SEC (Komise pro cenné papíry) žádost o umístění svých akcií na veřejný trh pod symbolem LNKD. Vedoucími emise byly zvoleny Morgan Stanley, BofA/Merrill Lynch a JPMorgan. Zahájení obchodování můžeme s největší pravděpodobností očekávat během tohoto čtvrtletí.

Další klíčové parametry:

  • Registrovaní uživatelé: K 31. 12. 2010 plných 90 milionů (2009 – 55 milionů)

  • Návštěvnost: 5,5 miliardy stránek během 4Q10 (meziroční nárůst o 96 %)

  • Příjem: 161,4 milionu dolarů do září 2010 (meziroční nárůst o 100 %)

  • Klíčový akcionáři: Reid Hoffman, zakladatel (21 %); Sequoia (19 %), Greylock (16 %), Bessemer Vtr (5 %)