13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 1. díl
|

13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 1. díl

I přes mírnou korekci je zlato stále na vysokých úrovních. Co v údajích o vývoji zlata chybí, jsou zprávy o zemích, které z jeho růstu nejvíce profitují. Jsou to země, které drží nejvíce zlata. Analytici z Wall Street před nedávnem sestavili žebříček třinácti "zlatých" mocností. Dnes nabízíme prvních sedm.

Zlato
Americká vlajka

1. Spojené státy

8 133,5 tuny

Spojené státy jsou ve složité situaci. Jejich hospodářství na tom není nejlépe a na kvantitativní uvolňování padne dalších 600 miliard dolarů.

Amerika se může vždy pokusit o uvolnění zlata, aby snížila svůj deficit, ale to by jí pomohlo jen na několik měsíců. Pokud by totiž Spojené státy prodaly část svých zásob, musely by stejně v budoucnu znovu nakupovat.

Spojené státy mají před sebou nejistý, s největší pravděpodobný pozvolný růst. Změn v rezervách by mělo být minimálně.

Německo

2. Německo

3 401,8 tuny

Německo je základním stavebním kamenem Evropské unie i eurozóny. V rámci dohody centrálních bank o zlatě museli Němci pět let podporovat svým zlatem vydávání mincí. Prodej se však na celkových zásobách zlata téměř neprojevil.

Vzhledem k členství Německa v EU se k nákupu země jen tak nedostane. Fondy podporující pomoc dluhově postižením zemím musejí být z něčeho financovány. A pokud budou Německu nadále klesat zásoby, přijde o druhou příčku.

Aktuální vývoj ceny zlata sledujte zde Italská centrální banka

3. Itálie

2 451,8 tuny

Itálie, stejně jako Německo, spadá pod dohodu centrálních bank o zlatě.

Na povrchu to vypadá, že se Italové svého zlata zbavovat nebudou, ani kdyby se chtěli zbavit příslušnosti ke skupině PIIGS.

Prodání zlata by sice znamenalo ucpání několika rozpočtových děr, ale země čelí mnoha závažnějším problémům. Podle odhadů by se italské zlaté rezervy měly jen nepatrně snížit.

5 Francie

4. Francie

2 435,4 tuny

Francouzi jsou Francouzi, a tak předpovídat vývoj jejich zlatých rezerv je věštění z křišťálové koule.

Jako jedna ze silnějších ekonomik by se měla podílet na záchranném balíčku pro země PIIGS. Je také členem dohody centrálních bank o zlatě, což samozřejmě vedlo k uvolňování zásob.

Bylo to však v době, kdy mělo zlato svou největší rally teprve před sebou. Čína - ilustrační foto

5. Čína

1 054,1 tuny

Čína zásoby zlata vrší opravdu intenzivně. Otázkou je, zda mohou stoupat ještě výše.

V Číně žije téměř jeden a půl miliardy lidí, ekonomika roste rychle, a země tak bude v letošním roce bojovat s inflací.

Téměř polovina současného objemu byla nakoupena mezi lety 2003 a 2009. Během roku 2010 přidala Čína kolem 200 tun a odhaduje se, že v tomto trendu bude pokračovat, především za účelem zajištění hodnoty jüanu.

7 Švýcarsko

6. Švýcarsko

1 040,1 tuny

Podle spekulací má Švýcarsko s nákupem nového zlata problém. Poslední zprávy ukázaly, že ho není kam bezpečně uložit.

Navíc i Švýcarsko podepsalo dohodu centrálních bank o zlatě a mezi lety 2003 a 2008 ho hodně prodalo.

Je otázka, zda s populací okolo 6,5 a půl milionu lidí tolik zlata vlastně vůbec potřebuje. Švýcarsko může svou pozici udržet, ale nemělo by se snažit o dosažení vyšších příček.

9 Rusko

7. Rusko

784,1 tuny

Rusko navyšuje zásoby zlata od doby, kdy tamní ekonomika roste. Během prvních 10 měsíců loňského roku nakoupila centrální banka o téměř 120 tun.

V roce 2009 to bylo o 20 tun méně a v roce 2007 celých 70 tun.

Rusové mají navíc obrovské zásoby ropy a jiných komodit. Pokud cena zlata rapidně neklesne, je téměř jisté, že zásoby budou přibývat.


Pokračování článku už v sobotu 5. února v 18:00 na Investičním webu!

Zdroj: WSJ