Henning Esskuchen (Erste): Některé tituly v regionu CEE mohou na bouřích v Egyptě vydělat

Henning Esskuchen (Erste): Některé tituly v regionu CEE mohou na bouřích v Egyptě vydělat

Investoři stahují likviditu z rozvíjejících se trhů. Jen minulý týden šlo podle listu Financial Times o 7 miliard dolarů. Tento týden by mohly ubýt další miliardy, zejména pokud budou pokračovat nepokoje v ulicích Káhiry a dalších měst v zemích na severu Afriky a na Blízkém východě. I náš region přitom může být podle vedoucího analytika akciových trhů střední a východní Evropy v Erste Group Henninga Esskuchena kvůli Egyptu a okolí pod tlakem. Podle Esskuchena jsou však vyhlídky regionu na tento rok přesto dobré.

Světové akcie Akcie ČR Egypt
Henning Esskuchen

Do jaké míry nepokoje na severu Afriky a na Blízkém východě hýbou akciovými trhy ve střední a východní Evropě, resp. jak čekáte, že jimi hýbat budou?

Henning Esskuchen (HE): Trhy v našem regionu to krátkodobě ovlivní stejně jako další akciové a další trhy kdekoli na světě. Zvyšuje to volatilitu a nejistotu a má to na akcie vliv prostřednictvím cen ropy, očekávaného geopolitického vývoje a podobně. Je však potřeba zdůraznit, že se současná situace výrazně liší od tlaku, kterému jsme v regionu čelili nedávno. Jde totiž o izolovaný případ, který se šíří prostřednictvím volatility a nálady na trzích. Přímo s námi si to tak nikdo nespojuje. Což je zásadní rozdíl od nedávné situace, kdy panovalo přesvědčení, že se dluhová krize a vše s ní spojené týká i přímo našeho regionu. Což, pochopitelně, nebyla pravda.

Kde bude vliv toho, co se děje v Egyptě a okolí, cítit v našem regionu nejvíce? A které sektory nynějším vývojem na severu Afriky a Blízkém východě naopak tolik trpět nebudou?

HE: Tak ten největší dopad, alespoň v tuto chvíli, pozorujeme v ropném průmyslu. Ropné společnosti z našeho regionu, které se hodně orientují na upstream (nebo mají upstream, rafinérie a marketing v jisté rovnováze) z té současné situace profitují. Na ty, které se více orientují na rafinérie, to naopak může mít mírně negativní vliv. To je podle mě ten nejvýznamnější dopad, který je a bude možné sledovat – vliv prostřednictvím cen ropy.

Co kromě Egypta by měli investoři se zájmem o akcie sledovat? Co bude akciovými trhy ve střední a východní Evropě napříště hýbat?

HE: Nechat Egypt stranou je těžké, protože teď hraje skutečně významnou roli. Na makroúrovni bych se soustředil případ od případu a zemi od země na to, zda se daří nastartovat konsolidaci, zda je současná politika udržitelná a jak dlouhodobé důsledky by mohla mít. Také bych porovnával kroky, které vlády dělají, s tím, co jednotlivé trhy skutečně potřebují. Například Polsko si stále musí splnit jisté domácí úkoly. Pokud mě země na této úrovni uspokojí, určitě bych se zaměřil na likviditu. Podle toho, jaký typ investora jsem, bych se rozhodl, zda mi daná míra likvidity vyhovuje, nebo nevyhovuje. Protože trhy jsou stále ve stadiu, kdy likvidita může být rozhodujícím kritériem.

Potraviny v lednu znovu zdražily a v Egyptě umírají lidé v pouličních bojích. Kde se chudí vzbouří příště? Když sečteme tyto faktory a neklid v Egyptě – je podle vás ten správný čas nakupovat akcie z regionu střední a východní Evropy (CEE)?

HE: Podle nás obecně platí, že bude letošní rok ve znamení investic do akcií. Když vezmeme v potaz očekávaný růst, inflaci, klesající averzi vůči riziku a podobně, bude prostě platit, že půjde o rok ve znamení akcií. Pokud se pak zaměříme na jednotlivé regiony a porovnáme očekávaný růst, riziko a další ukazatele, tak si myslíme, že růst trhů v našem regionu bude v porovnání s trhy na západě zajímavý. Nebude tak výrazný jako v Asii. Ale pokud vezmeme v potaz i další faktory, jako jsou právní prostředí, přístup k trhu a tak dále, je náš region jistě zajímavou alternativou k ostatním rozvíjejícím se trhům. A proto je náš výhled na region jako celek pozitivní.

A co konkrétně byste v rámci regionu střední a východní Evropy doporučil?

HE: To největší překvapení, nebo ten nejvýraznější růst, podle našich předpovědí přijde z trhů, které se nyní obchodují s vysokou rizikovou prémií. Jde například o Rumunsko, které je teď o hodně níže, než si zaslouží být. A to jen kvůli tomu, že investoři nechtějí riskovat. Čím menší averze vůči riziku bude, tím lépe se Rumunsku bude dařit, a tím více likvidity se na jeho trh dostane. Likvidita je přitom vedle averze k riziku jedním z hlavních problémů, které akciové trhy jako Rumunsko v současné době mají.

Co čekáte od pražské burzy? Jak se jí v porovnání s trhy, jako je třeba právě Rumunsko, povede?

HE: V porovnání s těmito trhy je Česko vyspělejší; týká se to jak trhu, tak celé ekonomiky. Zároveň platí, že je český trh ve své podstatě spíše defenzivní. Z toho pohledu telekomunikace vypadají zajímavě; Philip Morris, který je stabilní a víceméně defenzivní, vypadá dobře. Pokud budete chtít sázet na růst, můžete jít po NWR a podobných akciích. Nicméně, český trh je skutečně vnímán spíše jako defenzivní, a proto asi nejde o místo, na které sázet – alespoň ne v první polovině roku. Co se nás a tohoto roku týče, my se přinejmenším v první polovině budeme soustředit na růst a na cyklické sektory.