7 důvodů pro růst cen komodit v roce 2011
|

7 důvodů pro růst cen komodit v roce 2011

Komodity zažívají jedno z nejlepších býčích (růstových) období v historii a mnoho investorů se ptá, zda bude v roce 2011 spanilá jízda pokračovat. Komoditní vítězové podle všeho své zisky navýší a investorům i letos přinesou zajímavé zhodnocení. V roce 2011 samozřejmě může přijít u některých komodit korekce, ale drobní investoři by měli komoditám věřit především v dlouhodobém investičním horizontu. "Nic jen neroste nebo jen neklesá," říká světoznámý investor Jim Rogers. "Tyto korekce nebudou ničím víc než jen korekcí v rámci velkého býčího trhu, který bude provázet komodity řadu let."

Komodity Býčí trh
Komodity

1. Tiskárny peněz jedou na plné obrátky a trhy zažívají doslova explozi likvidity, kterou "dodávají" světové centrální banky do finančního systému. Růst likvidity nahrává především rizikovým investicím, jako jsou komodity a akcie.

2. Nedávné historické růsty cen komodit nebudou mít s velkou pravděpodobností žádný velký vliv na vývoj poptávky. Kromě toho růsty cen budou mít jen nepatrný vliv na celkovou světovou produkci.

3. Matka příroda nás v roce 2011 nejspíš znovu nebude šetřit. Stejně tomu bylo i v minulém roce, kdy se například špatné počasí a hurikány podepsaly na úrodě především zemědělských komodit.

4. Evropská úvěrová krize bude nadále znervózňovat investory, kteří budou dávat přednost reálným investicím. A to favorizuje komodity oproti nejistotě v podobě státních dluhopisů zemí z problémové skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko).

5. Geopolitická rizika, která jsou po nepokojích na Středním východě znovu ve hře, nahrávají komoditám jako bezpečnému přístavu v dobách nejistoty. Především vzácné kovy, jako jsou zlato nebo stříbro, by proto mohly dál posilovat.

6. Komoditám by měl hrát do karet také růst cen energií a potravin, který je nyní velmi patrný především na rozvíjejících trzích. Ovšem inflace může brzy ohrožovat také vyspělé ekonomiky. Reálné investice, kam se komodity řadí, tak mohou být zajímavým nástrojem ochrany před inflací.

7. Komodity mohou při vhodném zastoupení pomoci ke správnému rozložení rizik v investičním portfoliu, tzv. diverzifikaci. Tím mimo jiné snižují kolísavost portfolia.

Aktuální ceny komodit sledujte zde


Článek vyjde společně s investiční anketou v Lidových novinách 11. února. Na Investičním webu najdete tuto anketu ve stejný den v 9:00.