14. března 2011: Den, kdy se vzbouří Saúdi
|

14. března 2011: Den, kdy se vzbouří Saúdi

Pozornost investorů se tento týden budu ubírat k Saúdské Arábii, kde byla prostřednictvím Facebooku svolána na 14. března velká protivládní demonstrace. Co od ní můžeme očekávat, jak ovlivní kapitálové a komoditní trhy a jaká je zrovna v království nálada?

Ropa Egypt Libye
Saúdský král Abdalláh bin Abdul-Azíz

Demonstrace by neměla být jediná, podle informací z Facebooku by další měla proběhnout 20. března. Té pondělní (pozn. původně plánovaná na tento pátek) by se mělo zúčastnit až 17 tisíc lidí.

Protesty nebudou mít s velkou pravděpodobností podobný průběh jako v Libyi nebo Egyptě, protože požadavky protestujících nejsou až tak ambiciózní. Nikdo "zatím" například nechce svrhnout krále.

Hlavním požadavkem protestujících jsou svobodné volby na vyšší vládní pozice a celkově vyšší podíl obyvatelstva na státním rozhodování.

Centry protestů se mají stát hlavní město Rijád se 4 miliony obyvatel a Džidda (2 miliony). Šíitská menšina, která většinou obývá na ropu bohaté východní provincie, bude nejspíš svolávat své vlastní demonstrace.

Saúdská Arábie před týdnem slíbila 37 miliard USD, kterými chce "uplatit" obyvatelstvo od možných rebelií. Kromě toho přislíbila zvýšit plat všem státním zaměstnancům o 15 procent jako kompenzaci růstu cen. Nakonec chce i propustit některé vězně.

Zda bude "rozhazování dolarů po ulicích" stačit, ukáže čas, ale vzhledem k tomu, že je 60 procent osmnáctimilionové populace mladší třiceti let, zřejmě to bude málo. Král Abdalláh s osobním majetkem přes 20 miliard USD, který nedávno oslavil 86. narozeniny, a jeho nástupce, který je jen o šest let mladší, budou nejspíš muset nabídnout svému národu ještě něco.

Ropná velmoc

Saúdská Arábie produkuje denně 8 milionů barelů ropy, což je přibližně 10 procent světové denní spotřeby. Důležitější jsou však deklarované zásoby, podle nichž pod Arábií leží zhruba pětina světového objemu.

Cena ropy vyšplhala minulý pátek na 2,5letá maxima 104,3 USD za barel a během tohoto týdne se kvůli nejistotě drží stabilně nad stodolarovou laťkou.

Směr vývoje cen ropy a na akciových trzích může být ovlivněn právě zítřejší demonstrací. Protesty mají být nenásilné, ale otázkou je, zda zůstanou, když byl nedávno zastřelen jeden z hlavních organizátorů na Facebooku Faisal Ahmed Abdul-Ahadwashas (27).