3 akcie firem, které se koupou v hotovosti
|

3 akcie firem, které se koupou v hotovosti

Některé firmy doslova sedí na balíku peněz. Hovoří to o jejich úspěchu v minulosti, nemusí to však nutně znamenat, že se jedná o firmy vhodné k investování. Zároveň může jít o příslib zahájení vyplácení dividend.

Světové akcie Hotovost
Benjamin Graham

"Klasický management bude pracovat s větším množstvím kapitálu, než je běžně obvyklé, pouze za podmínky, že mu to akcionáři dovolí - což se ovšem stává dost často," napsal Benjamin Graham ve svém investičním manuálu "Inteligentní investor" v roce 1949. Jinými slovy, co se týče hotovosti, nejsou investoři tak nároční, jako by měli být v otázce dividend.

Graham byl vizionář, dnešní manažeři a investoři se proto stále většinou "vejdou" do jeho popisu. Během Grahamova života se dividendové výnosy amerických akcií průměrně pohybovaly okolo 5,3 %. Na velmi nízké úrovni se ocitly před krachem akcií v roce 1929, když se ziskuchtiví investoři spokojili v průměru s pouze 3% dividendovými výnosy.

Benjamin Graham: Hodnotové investice s 50% polštářkem

Dnes index S&P 500 vynáší, co se dividend týče, jen 1,7 %. Zhruba čtvrtina společností nevyplácí nic. Investoři v současnosti akceptují, že společnosti vynakládají hotovost na příležitostné zpětné odkupy akcií (i přes současnou tendenci společností nakupovat draze a zastavit nákupy, když ceny padají), nebo že nic nedělají do doby, než ceny akcií stoupají.

Apple, Google a Microsoft "sedí" dohromady na více než 100 miliardách USD. Jen 27 amerických společností (včetně třech níže uvedených) je na tom podobně. Do seznamu se však nedostaly, protože oproti jiným drží daleko více hotovosti (vyjádřeno jako podíl na tržní hodnotě) a generují mnohem nižší výnosy z investovaného kapitálu.

Tellabs

1. Tellabs

Čistá hotovost - podíl na tržní hodnotě: 70 %

Návratnost celkového dlouhodobého kapitálu: 8 %

Když za cenou akcie 5 USD stojí více než 3 USD hotovosti, nebude rozhodně nadhodnocená. Budoucnost Tellabs je však nejistá. Předpokládá se, že její tržby se tento rok smrsknou na 12 % a její zisky "zmizí".

Společnost prodává síťová zařízení mobilním operátorům. Verizon a AT&T dohromady vydají za zhruba polovinu tržeb firmy. AT&T se však začala přesouvat k síťovému vybavení poskytovanému firmou Cisco.

Firma Tellabs začala vyplácet dividendu před rokem, a to každé čtvrtletí 2 centy na akcii. Za těchto okolností, při očekávaném úroku 2 % z likvidních prostředků společnosti, by přesun peněz firmy k investorům trval přes sto let. Forest Laboratories

2. Forest Laboratories

Čistá hotovost - podíl na tržní hodnotě: 41 %

Návratnost celkového dlouhodobého kapitálu: 14 %

"Farmaceutickým firmám obecně v příštích letech vyprší hodně patentových ochran a Forest je na tom ve srovnání s konkurencí vyloženě špatně," říká Robert Hazlett, analytik BMO Capital Markets. Předpokládá, že by společnost mohla využít svou hotovost k odstranění mezer ve výzkumu a k expanzi do zámoří.

Situace ve farmaceutickém sektoru je poměrně obtížná a společnost se potýká s problémy. Akcie působí jako značně podhodnocené v poměru k běžným tržbám a ziskům, dokonce i k dlouhodobým předpovědím. Hromada hotovosti ve firmě narostla do takových rozměrů, že se možná někteří investoři zamýšlejí, zda se vůbec ještě pořád jedná o výrobce léků, nebo už jde o investiční fond.

Management má bezpochyby možnost uvést hotovost do pohybu prostřednictvím nějaké rozumné investice, ale stejně tak by to díky vyplaceným dividendám mohli udělat akcionáři.

Dell

Dell

Čistá hotovost - podíl na tržní hodnotě: 31 %

Návratnost celkového dlouhodobého kapitálu: 16 %

Investoři by měli ohledně Dellu zbystřit. Proč?

- Sice pozvolna, ale jistě zvyšuje marže - signál probíhající změny kurzu.

- Má velice nízké P/E.

- V uplynulých dvou čtvrtletích firma v průměru o 40 % předčila odhady Wall Street.

Výdaje na výzkum se loni zvýšily o 6 %, tržby vzrostly o 16 %. Možná to ovšem nestačí. Dnešní výdaje na vědu a výzkum se promítnou pozitivně v budoucích ziscích, takže by Dell letos mohl využít část své hotovosti.

I když k tomu dojde, půjde stále jen o zlomek jeho celkových hotovostních rezerv - firma má cash na 12 let výzkumu. Takový důvod pro vyplacení dividendy vidí i slepý.

Zdroj: Smartmoney.com