Počasí přeje investicím do zemědělských komodit
|

Počasí přeje investicím do zemědělských komodit

Prudký růst cen téměř všech zemědělských komodit v posledním kvartále loňského roku, který pokračuje i letos, má více příčin. Velkou měrou jde o nepříznivé počasí, zejména sucho v Rusku a Číně. Poté se na nižších úrodách podílely přírodní katastrofy, mezi nimi například povodně v Austrálii a Kanadě či atmosférický jev "La Niňa", který se objevuje nepravidelně a způsobuje v oblasti Indonésie silné deště. Jako dlouhodobý faktor můžeme přičíst každoročně rostoucí poptávku po zemědělských komoditách. Cenu pak podporují nízké zásoby, například kávy a bavlny.

Komodity Bavlna Zemědělství Kakao Káva
Produkce a spotřeba bavlny a kakaa

Káva

Na úrodě kávy se podepsalo velmi suché počasí s minimem srážek v Brazílii, která je největším exportérem této komodity. Ke špatným výhledům úrody se přidaly také nemoci, které napadají kávovníky.

Další významný exportér, Mexiko, zažil naopak chladné počasí s mimosezónními srážkami, což znamenalo nejhorší úrodu od let 1992-1993.

Poptávka po kávě dále sílí (i v samotných exportních zemích) a zemědělská produkce nestíhá tento trend sledovat. V důsledku toho zásoby kávy klesají jak na skladech v New Yorku, tak v Londýně.

Zásoby kávy

Aktuální vývoj cen nejen zemědělských komodit sledujte zde

Bavlna

Spolu s rostoucí poptávkou po bavlně (hlavně v Číně) se loni opakovaly obavy o sklizně v Číně (sucho, Čína je světová jednička v produkci) a Pákistánu (povodně). Zásoby bavlny se rapidně snižovaly ve všech třech nejsledovanějších ekonomikách pro tuto komoditu (Čína, Indie, USA).

K tomu Indie, druhý největší producent bavlny na světě, omezil exporty bavlny buď zákazem, licencováním, nebo limity. Vysoké ceny bavlny jsou tak (na rozdíl od března 2008) podložené fundamenty.

Zásoby bavlny

I nadále výhledy hovoří o růstu poptávky po bavlně v Číně a zotavení textilního průmyslu v USA. Zároveň zůstává v platnosti omezení exportů z Indie (druhý největší producent bavlny na světě). Co se týče politiky exportů Indie, ta se pravděpodobně nezmění.

Poptávka po bavlně je přitom vysoká i přes rekordní ceny: během února došlo k navýšení exportů z USA o 22 % oproti průměru předchozích 4 týdnů. Toto zjištění současnou cenu podporuje.

Kakao

V lednu se vyostřil boj mezi kandidáty na prezidenta ve státě, který je největším světovým producentem kakaa – Pobřeží slonoviny. Mezinárodně uznávaným vítězem voleb je sice Alassane Outtara, ten se však nemá možnost dostat k moci. Současný (minulý) prezident Laurent Gbagbo není ochoten odstoupit. Outarra proto požádal exportéry, aby neproclené zásilky kakaa neexpedovali. Později v podstatě nařídil omezení exportů na jeden měsíc. I když se tímto příkazem neřídili všichni exportéři, obavy z omezení dodávek vyhnaly cenu kakaa nahoru. Nepokoje i nadále trvají.

V poslední době přicházely k této komoditě také zprávy, že produkce v Indonésii (třetí největší producent kakaa na světě) meziročně výrazně poklesne kvůli vydatným dešťům z léta a podzimu 2010 na ostrově Sulawesi (způsobené atmosférickým fenoménem La Niňa).

Z pohledu spotřeby a poptávky je podstatná zvýšená intenzita výstavby továren na drcení a pražení kakaa. Vyvstávají tedy obavy, aby dodávky stačily pro zvýšený objem produkce kakaa. V Evropě byl sice za 4Q hlášen pokles zpracovaných objemů o 2,4 %, nicméně v USA naopak růst o 4,7 %.

Výhled na příznivější počasí v dalším roce je zatím pouze spekulativní, produkce tedy ani v nové sezóně nemusí být dostatečná. Také posledně reportovaný 56% meziroční růst exportů z přístavu San Pedro - Pobřeží slonoviny – je poměrně vysoký a nemusí být udržitelný.

Producenti kakaa
Zdroj: CYRRUS