Wall Street Journal: České akcie patří nyní k nejatraktivnějším
|

Wall Street Journal: České akcie patří nyní k nejatraktivnějším

Rozvíjející se trhy provází v současné době řada nejistot. Ekonomický růst zpomaluje, inflace roste, a navíc jsou některé oblasti na mladých trzích politicky nestabilní. Je rozumné se z těchto trhů stáhnout a vrátit se, až se na nich zlepší investiční podmínky, nebo v nich selektivně vybírat? Redaktoři deníku Wall Street Journal poukazují, že ti, kteří tyto trhy celkově opustí, mohou promeškat skvělé investiční příležitosti. Mezi favorizované nyní podle nich patří Mexiko, Thajsko, Tchaj-wan, Turecko a Česká republika.

Česká ekonomika Inflace Česká republika
WSJ: Jaké trhy koupit nebo prodat?

Celková statistika nevypadá pro rozvíjející se trhy zrovna povzbudivě. Trhy od začátku roku, měřeno indexem MSCI Emerging Markets, ztrácejí okolo 2 procent, naopak index amerických akcií Dow Jones je skoro 6 procent v plusu. Znatelný je také odliv peněz z fondů, které na mladých trzích investují. Peníze odešly z fondů v posledních šesti ze sedmi týdnech.

Některé trhy však tomuto vývoji vzdorují a od začátku roku 2011 posilují. Příkladem jsou ruské (+6,4 %), maďarské (+5 %) nebo české (+2 %) akcie.

Vzájemný vztah (korelace) jednotlivých trhů vůči indexu MSCI Emerging Markets se během uplynulých tří měsíců také výrazně snížil - z 0,8 na 0,53. Řada rozvíjejících se trhů si jde vlastním směrem a nenásleduje masu.

"Rozdílné cesty" mladých trhů potvrzuje také analýza banky Goldman Sachs, která říká, že jednotlivé rozvíjející se trhy jsou nejméně "investičně propojené" za posledních 15 let. "Bitva se nyní odehrává mezi ekonomickým růstem a inflací," říká autor analýzy Dominic Wilson z Goldman Sachs. "Zdá se, že solidní růst a nízká inflace u investorů vítězí."

Trhy, které mají velký podíl průmyslu na růstu hrubého domácího produktu, a navíc mají nízký meziměsíční růst inflace, letos překonávají většinu konkurence.

Mezi země, které tyto parametry splňují, patří Česká republika, která se díky zajímavým růstovým výhlídkám a umírněné inflaci může stát zajímavou investiční příležitostí.

Zdroj: WSJ