ETF v portfoliu: Jak vydělat na rostoucích cenách ropy?
|

ETF v portfoliu: Jak vydělat na rostoucích cenách ropy?

Zasáhla vysoká cena ropy vaše portfolio? Růst cen ropy v posledních týdnech vyvolal obavy o další ekonomické oživení, dokonce se otevřeně uvažuje o možném návratu recese. A ceny ropy nejspíš dál porostou.

Ropa Energetika ETF Těžba Nepokoje a revoluce
Ropa - ilustrační foto

I v případě, že se podaří zažehnat vážné problémy v severní Africe a na Blízkém východě, ropa bude mít další důvody zdražovat – růst světové populace, rozvoj průmyslu v Číně a Indii a stále vyšší podíl střední třídy mezi obyvateli rozvojových zemí.

Podle komoditních analytiků Standard & Poor’s je pro ropné společnosti složité hledat nová ložiska. Produkci zdražila například i nová bezpečnostní pravidla a omezení zavedená po havárii plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu loni na jaře. Ceny ropy tak podle řady expertů bez problémů pokoří 120dolarovou hranici, někteří jsou ještě smělejší a neváhají cílovat ceny ropy až ke 200 dolarům za barel.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Drahá ropa jako investiční příležitost

Portfolia zasažená negativním sentimentem okolo mocenských turbulencí v zemích exportujících ropu by si však mohla naopak oddechnout. Jsou totiž investice, které z dražší ropy přímo profitují.

Proč stojí Brent více než americká ropa WTI?

Jednou z atraktivních možností jsou investice do podílových fondů, v jejichž portfoliích je hojně zastoupen ropný sektor. Jsou totiž cenově jistě přístupnější než nákup akcií ropných gigantů jako ExxonMobil nebo Chevron, jejichž akcie stojí přes 80, resp. téměř 100 dolarů. Podílové fondy, případně ETF na ropný sektor, jsou levnější a nabízejí lepší diverzifikaci, a tedy i menší riziko než samostatně vybírané akcie. Samozřejmě ani výnosy v případě přepokládaného růstu ceny ropy nebudou tak vysoké, ale za relativní "ochranu před poklesy" těch pár procent stojí.

ETF navázané na ropný sektor

Odborníci zároveň varují, aby investoři neskládali portfolio pouze z energetických a ropných titulů a fondů.

Mezi nejznámější ETF v ropném odvětví patří United States Oil Fund ETF, velkou váhu ropného sektoru obsahují i 10miliardový Energy Select Sector SPDR Fund, zhruba pětinový Vanguard Energy Index Fund ETF a ještě menší iShares Dow Jones Energy Sector Index Fund. Tři posledně jmenované se cenově vyvíjejí prakticky stejně.

Analytici Standard & Poor’s doporučují několik fondů na základě výkonnosti, míry rizika a ceny:

Fidelity Select Portfolio Natural Resources Fund

Fidelity Select Portfolio Natural Resources Fund

Franklin Natural Resources Fund

Franklin Strategic Series - Franklin Natural Resources Fund

ICON Energy Fund

ICON Energy Fund

ING Global Natural Resources

ING Global Natural Resources

Guinness Atkinson Global Energy Fund

Guinness Atkinson Global Energy Fund

Vanguard Energy Fund Admiral

Vanguard Energy Fund Admiral
Zdroj: Dailyfinance.com