Akcie: Strach z katastrofálního krachu roste navzdory nastoupenému býčímu trendu
|

Akcie: Strach z katastrofálního krachu roste navzdory nastoupenému býčímu trendu

Index S&P 500 se donedávna držel na svých dvouapůletých maximech. Investorů obávajících se pádu akciového trhu přibývá nevídaným tempem.

Medvědí trh Korekce na trzích Býčí trh Světové akcie
býk vs. medvěd

Rozladění některých obchodníků je zapříčiněno přinejmenším dvěma důvody:

  • nedostatkem důvěry v americké finanční trhy následujícím po takzvaném flash crash z loňského května;

  • kolapsem Lehman Brothers z roku 2008.

Individuální investoři tak z trhu postupně odcházejí. Trh je stále pod silným vlivem velkých hráčů - investičních fondů, ETF a "zapákovaných" hedgeových fondů.

Od roku 1989 žádá Yale School of Management bohaté individuální investory, aby v průzkumech, kterých se měsíčně zúčastňují, subjektivně určili "pravděpodobnost katastrofického pádu akciových trhů v USA v dalších šesti měsících".

Strach roste

V prosinci 2010 přiřadilo 75 % respondentů alespoň 10% šanci tomu, že dojde k razantnímu propadu trhu. Je to 7% nárůst oproti výsledkům udávajícím 10% pravděpodobnost v minulém dubnu - tedy z doby před událostmi z 6. května 2010.

Propad Dow 6. května: 20 minut, kdy trh zemřel

"Přestože se na trhu obchoduje na plné obrátky, strach z velkých ztrát je stále přítomen, a to v jiné podobě, než bylo možné pozorovat před nástupem posledního medvěda," píše se v aktuální analýze Bespoke Investment Group. "Je zřejmé, že finanční krize a následný kolaps, který bezprostředně po jejím vzniku nastal, se výrazně vryl do podvědomí investorů."

V minulosti narůstaly v průzkumu Yale School obavy o pád akciového trhu vždy, když trh klesal, protože investoři ztráceli se snižováním cen akcií důvěru v ekonomiku a firmy. Například v březnu 2009 přiřklo 10% pravděpodobnost katastrofickým scénářům zhruba 85 % investorů.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Benchmark od svého minima nedávno zdvojnásobil svoji hodnotu a investoři se ani tolik neobávají o prospekty jednotlivých subjektů na burze, jako právě o doposud nezměněný systém obchodování s akciemi nastavený Wall Street a regulátory.

Amerika se snaží vyhnout dalšímu "flash crash"

Flash Crash Commission, v níž jsou zástupci CFTC a SEC, vytvořila soubor doporučení pro zlepšení struktury trhu zahrnující brzdy pro obchodování s individuálními akciemi, sledování jednotlivých obchodů pomocí spolehlivějšího auditu a omezení kurzotvorných obchodů institucionálních investorů. Stále však není zcela jasné, co vlastně skoro tisícibodový několikaminutový pokles indexu Dow loni 6. května způsobilo.

"Devět měsíců, a komise se snaží debatu omezit jen na několik základních otázek, což je přesně to, co skupinám často obchodující investorů nahrává," říká Joe Saluzzi, spoluzakladatel Themis Trading a odborník na tržní strukturu. "Doufají, že reformám nakonec odzvoní. Koneckonců trh je na tom už lépe, a pokud jste zrovna nebyli mezi těmi, které události 6. května přímo postihly, skoro nikdo zásadně neutrpěl."

Profíci jsou optimističtější

Pro podnikavé profesionální investory není strach z dalšího pádu aktuální. Průzkumy naznačují silnější býčí sentiment mezi profesionály. Hedgeové fondy znovu navýšily finanční páku na "předlehmanovskou" úroveň, banky z Wall Street vyplácejí vysoké bonusy a chystají se vrátit k výplatě dividend.

Tato profesionální důvěra se od léta odrážela na stabilním růstu trhu, který zřídkakdy zaznamenal významnější jednodenní pokles, jež by mohl odstartovat potenciální crash.

"Ačkoli je aktuální poměrně stabilní růst trhu docela neobvyklý, nízká kolísavost může vydržet, což akciím nahrává," poznamenává Andrew Barber z Waverly Advisors.

Celkový objem obchodů nebyl loni žádná sláva, protože individuální investoři navzdory nízkým výnosům vkládali více peněz do dluhopisů než do akcií. Stratégové tvrdí, že je býčí trh zahájený v březnu 2009 doposud nejdelším z býčích trendů a skoro se jej neúčastní drobní investoři.

Toky do akciových investičních fondů se podle ICI a TrimTabs.com v lednu a únoru zlepšily, přesto stále pokračuje strach z krachu.

Na závěr slova Joshe Browna, manažera a autora blogu The Reformed Broker: "Ti, kteří mluví o krachu, jej ani tak neočekávají, jako v něj doufají. Chtějí totiž pokles využít a naskočit do vlaku, který jim ujel před dvěma lety."

Zdroj: CNBC