4 důvody, proč si koupit japonské akcie
|

4 důvody, proč si koupit japonské akcie

Japonské akcie ztratily od zemětřesení přes 10 procent své tržní hodnoty. Podle řady analytiků měl být letos japonský akciový trh tím nejzajímavějším ke koupi. Po zemětřesení a následné jaderné katastrově však investoři ze strachu tento trh masivně prodávají. Podle banky Credit Suisse však není důvod z japonských akcií odcházet, ba naopak - japonské akcie jsou nyní velmi atraktivní.

Japonsko Japonský jen
Japonské akcie - ilustrační foto

Fiskální stimul

Podle Credit Suisse "sebere" zemětřesení 0,2 procenta z japonského HDP, v nejhorším scénáři 0,5 až 1 procento. Již "aktivovaný" fiskální záchranný balíček ve výši 24 miliard USD bude tento propad tlumit, navíc podle japonského ministerstva financí nebude poslední, připravuje se další stimul ve výši 39 miliard USD.

Intervence na jenu

Centrální banka (Bank of Japan) bude v případě potřeby intervenovat proti posilování jenu. Japonský jen však naznačuje, že to s posilováním nebude tak horké a podle analytiků Credit Suisse se na konci roku bude USDJPY obchodovat za 89 *(aktuálně cca 80).

Bank of Japan také nabídla skoro 245 miliard USD, které kvůli zvýšení likvidity napumpuje do finančního systému. V případě potřeby by tuto sumu ještě zvedla, což také přispěje k oslabování jenu. Slabý jen tak může výrazně pomoci japonskému exportu.

Sledujte aktuální vývoj páru USDJPY tokio

Atraktivní akcie

Po zemětřesení v Kóbe v roce 1995 nebyly japonské akcie tak levné jako dnes. Japonské akcie se tehdy prodávaly za 56násobek budoucích zisků, oproti tehdejšímu světovému průměru na úrovni 16. Dnes se japonské akcie obchodují za 13násobek budoucích zisků, což je blízko dnešnímu průměru mezinárodních akciových trhů ve výši 12,2.

Atraktivitu japonských akcií ukazuje také poměr tržní ceny vůči ceně účetní. Dnes je tzv. diskont (sleva) vůči ostatním trhům 40 procent.

Aktuální vývoj japonských akcií sledujte zde

Levné nemovitosti

Levné nejsou jen akcie, ale také japonský nemovitostí trh, který po splasknutí nemovitostní bubliny v roce 1995 spadl podle Mezinárodního měnového fondu na investičně velmi atraktivní hodnoty a dá se považovat za druhý nejlevnější na světě.


Japonské akcie se nelíbí jen analytikům Credit Suisse. Ve včerejším vystoupení na zpravodajském kanálu CNBC je radí i přes výprodejovou vlnu nakupovat také světoznámý investor Jim Rogers.

Zdroj: Credit Suisse