Akcie, které vydělají na japonském zemětřesení
|

Akcie, které vydělají na japonském zemětřesení

Nikdo ještě pořádně neodhadl rozsah škod po pátečním zemětřesení v Japonsku, jehož rekordní síla (8,9) a následné desetimetrové tsunami zanechaly děsivou materiální spoušť, několik tisíc mrtvých a desetitisíce nezvěstných osob. Jedno je však jisté - Japonsko se pustí velmi rychle do odstraňování škod a některé nadnárodní společnosti z toho mohou výrazně profitovat.

Japonsko
Vale S.A Freeport-McMoRan Copper & Gold

I přes řadu problémů, které po ekonomické stránce trápily Japonsko ještě před úderem tsunami (vysoký deficit veřejných financí, velký dluh vůči HDP), by měl z obnovovací fáze nejvíce profitovat stavební sektor.

Podle Steva Cortese, zakladatele investiční firmy Veracruz, se sice nedá předpokládat návrat silného býčího trhu, ale některé sektory, například stavební výroba nebo sektor materiálů, by díky masivním obnovovacím programům japonské vlády mohly zažít renesanci.

Mezi nejzajímavější společnosti, které by se na obnově zničených oblastí mohly podílet, patří například nadnárodní brazilská ocelářská společnost Vale S.A. nebo těžební společnost Freeport-McMoRan Copper & Gold. Shaw Group

Kromě zničených domů, cest, přístavů a infrastruktury bude potřeba dát do pořádku atomové elektrárny. Zde vyniká a zakázky může dostat například společnost Shaw Group.

Všechny zmiňované společnosti se obchodují na burzách v New Yorku.

Zdroj: CNBC