Koordinovaná intervence sráží japonský jen (JPY)
|

Koordinovaná intervence sráží japonský jen (JPY)

Japonský ministr financí Jošihiko Noda v pátek ráno tokijského času oznámil, že se v průběhu mimořádné telekonference se svými protejšky ze zemí G7 (Kanada, Francie, Itálie, Německo, Japonsko, Británie a USA) domluvil na koordinované intervenci, která má za cíl zabránit dalšímu posilování japonského jenu a nastolit stabilitu na měnovém trhu, která je podle ministra Nody "extrémně důležitá".

Japonsko Japonský jen

Ministr Noda se odmítl vyjádřit k určité cenové hladině, lze však očekávat, že BoJ bude v budoucnu prodávat JPY při testu psychologické hranice USDJPY 80. Informace o velikosti intervence budou jako obvykle zveřejněné za dva měsíce.

Poslední intervence, při níž Bank of Japan na základě direktiv japonského ministerstva financí (MoF) intervenovala na otevřeném trhu, proběhla v září 2010. Tato intervence oslabila JPY proti USD o 310 bodů. Efekt ale neměl příliš dlouhého trvání a po necelých třech týdnech cena prolomila předintervenční hladinu a měnový pár USDJPY pokračoval v dalším propadu.

Samostatné intervence jednotlivých centrálních bank nebývají úspěšné ani ve střednědobém horizontu.

Tentokrát je však situace jiná. Na této intervenci se dohodlo několik centrálních bank najednou, a proto lze očekávat, že výsledek bude lepší. Poslední koordinovaná intervence proběhla na konci roku 2000 na podporu padajícího eura. Výsledkem bylo několikatýdenní posilování eura pouze s minimálními retracementy.

Intervence zatím probíhá asi tři hodiny a USDJPY se pohybuje kolem 81.50, což je přibližně 250 bodů nad předintervenční hladinou. Podle několika zdrojů se však zdá, že zatím Bank of Japan intervenuje sama, což by naznačovalo, že ostatní centrální banky začnou intervenovat později, pravděpodobně kolem 8.-9. hodiny ráno místního času.

Pokud JPY opravdu začne výrazně oslabovat na začátku londýnské, frankfurtské a newyorské seance, lze očekávat, že to utvrdí účastníky trhu v názoru, že to tentokrát myslí BoJ opravdu vážně a došlo by k uzavírání JPY longů, což by JPY oslabilo ještě více.

Vedle párů typu xxx/JPY také dochází k výprodejům švýcarského franku, pravděpodobně kvůli obavám, že by se snad SNB chtěla připojit, a oslabit tak neuvěřitelně silný frank, který začíná způsobovat švýcarským exportérům velké problémy.

Intervence na japonském jenu

Pakliže nedojde k nějaké extrémní situaci (například k rozšíření významného množství radioaktivity z Fukušimské elektrárny), lze očekávat, že centrální banky v krátkodobém horizontu udrží kurz JPY pod kontrolou. Prodávat JPY při krátkodobých vzrůstech se zdá jako přijatelná a preferovatelná strategie.