Býk a jeho smrt: Do Vánoc zažijí akcie "market crash"
|

Býk a jeho smrt: Do Vánoc zažijí akcie "market crash"

Americké akcie jsou stále na zhruba 2,5ročních maximech. Podle psychologů je lidský mozek naprogramován spustit krizi ještě před letošními Vánocemi. Lidé se totiž neustále pídí po pravdomluvných lidech ve světě lhářů. A ti jsou tak vynalézaví, že dokáží ochoty ostatních nechat se zmanipulovat využít a ve finále je přimět se chovat v rozporu se svými skutečnými zájmy.

Medvědí trh Korekce na trzích Světové akcie Jeremy Grantham
Býk na Wall Street dostal loni svetřík. Co letos?

Behaviorální nauka tvrdí, že nám bankéři a politici lžou v 93 % případů. Wall Street tedy 13krát častěji lže, než mluví pravdu. A to je ten pravý důvod, proč vítězí "oni", ne "my". Naše mozky jsou přednastaveny hrát jejich hru a uvěřit většině jejich lží.

Věčná lovestory: Náš mozek miluje mozky z Wall Street

Jak na nás může taková hra z Wall Street skutečně působit, se pokusil pro Washington Post shrnout finanční génius Barry Ritholtz: "Lidé dělají stále stejné chyby. Je to výsledek evoluce, známé úsloví - kdo uteče, vyhraje - možná pomohlo našim předkům vypořádat se s krvelačnými tygry, avšak investory vede k tvorbě velmi nákladných emotivních rozhodnutí."

Pokud nastoupí emoce, lidé ztrácejí schopnost objektivního vnímání a události vstřebávají zkresleně. Ignorují totiž data a fakta, která nejsou v souladu s převládající filozofií. Dokonce i paměť pracuje tak, aby nás oklamala, protože selektivně zadržuje jen to, v co věříme, a skrývá vzpomínky, jež jsou s našimi představami v konfliktu.

Podívejme se zpátky do minulosti. Krize tzv. subprime hypoték byla předpovídána s předstihem několika let. Věděli jsme, že se blíží pád, ale Wall Street se smála. V dubnu 2007 Jeremy Grantham, jehož firma hospodařila se 107 miliardami dolarů, varoval investory: "První skutečná celosvětová bublina bude vypadat tak, že se přežene přes všechny země a aktiva."

Toho pozdního léta, když se krize začínala šířit jako divoký oheň a stahovala americkou ekonomiku, ministr financí Hank Paulson, bývalý šéf Goldman Sachs, chválil stav globální ekonomiky a šéf Fedu Bernanke ujišťoval, že hypoteční krize byla potlačena.

Dnes, jen tři roky poté, je trh jen nepatrně nad úrovní z roku 2000. Upraveno o inflaci, akcie na Wall Street prodělaly za posledních 10 let zhruba 20 %. Dá se říci, že Wall Street je velkým poraženým desetiletí a nejspíš ztratí dalších 20 % do roku 2020.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde Jeremy Grantham

Konec klamu

Pokud nechceme být celý život oklamáváni řečičkami z Wall Street, dejme prostor i názorům respektovaných stoupenců opačného proudu. Ti nyní preferují krátké prodeje a sázejí na to, že se před Vánocemi 2011 cyklický býčí trend změní na medvědí.

Dle výzkumů Ned Davis Research S&P 500 vystoupí na hodnotu 1 565, maximum z roku 2007, kde dosáhne vrcholu. Potom začne padat, zatímco se úrokové sazby budou zvyšovat. Vrchol v polovině roku by mohl značit konec cyklického býčího trendu započatého v březnu 2009 a začátek nového cyklického medvědího ústupu.

Citujme i ctěný Wall Street Journal: "Inflační nejistota se rozšíří napříč rozvíjejícími se trhy, čínská centrální banka pohotově zareaguje navýšením úrokových sazeb (potřetí ve čtyřech měsících), a to vše uprostřed obav z toho, že sucho sužující úrodu pšenice způsobí tlak na globální ceny potravin."

Také Grantham vidí v inflaci a rostoucích úrokových sazbách hrozbu prasknutí bubliny a konce oživení. "Trh bude směřovat k růstu tak dlouho, dokud budou krátkodobé úrokové sazby drženy na nízké úrovni. Podle mě to může trvat nějakých osm měsíců."

Index popularity Nouriela Roubiniho na investory křičí "KUPUJTE AKCIE"!

S více než 100 miliardami dolarů "v sázce" má Grantham důvody k obavám. V roce 2008 předpověděl krizi, nyní vidí opakující se hrozbu. "Buďme připraveni na silný trh a pokračující nadvýnosy z čehokoli rizikového, ale zároveň si buďme vědomi, že je býčí trend dočasný."

Podle výzkumu jeho společnosti GMO je navíc index S&P 500 silně nadhodnocen. Jeho "reálnou" hodnotu vidí jen těsně nad 900 body. Čeká nás tedy 40% propad?

Zdroj: WSJ