Býčí trh skončil, vítejte medvěda!
|

Býčí trh skončil, vítejte medvěda!

Ničivá trojkombinace stupňující se dluhové krize v Evropě, revolucí napříč celým arabským světem a jedné z nejstrašnějších přírodních katastrof v novodobých dějinách zapříčinila, že byl dva roky trvající býčí trend nakonec zvrácen.

Medvědí trh Japonsko
Japonské akcie

Minulý týden jsme až na malá zvolnění byli svědky neúprosných prodejů. Situace podobná roku 2008. Nezáleží na tom, kdo a co vlastní, zda jde o kvalitní investice, nebo ne. Všechno je třeba prodat! Vyléváme vaničku i s dítětem. Panika.

Jedná se o jeden z těch okamžiků, kdy je potřeba zachovat chladnou hlavu, i když všichni okolo hlavu ztrácejí. Ale podívejme se o krok zpět a přemýšlejme.

VÝPRODEJ ZAČAL JEŠTĚ PŘED ZEMĚTŘESENÍM

Rozvíjející se trhy signalizovaly sestupnou tendenci od prosince loňského roku, a navzdory novým maximům u zlata a stříbra přední zlaté akcie dosáhly nejvyšších úrovní už koncem loňského roku. DAX, FTSE, Dow, S&P 500 a Nasdaq vrcholily později, kolem 21. února.

Dokonce i uranové akcie, které klesly asi o 40 % během dvou dnů minulého týdne, vykazovaly klesající trend dobré tři týdny před otřesy v Japonsku. Ve skutečnosti jen CRB, komoditní index (ve kterém je ovšem značně zastoupena ropa) vytvářel maxima teprve minulý týden.

Japonská katastrofa nepochybně vývoj nadmíru zhoršila, a to tak, že jej zvrátila v něco vážnějšího. Nebyla však prvotní příčinou současných výprodejů.

V týdnech před zemětřesením se stále více investorů začínalo obávat možné změny trendu a počátku další fáze finanční krize. Medvědí signály byly všude. Padaly akcie rozvíjejících se trhů, i když jejich západní protějšky rostly. Zlato jako celek roste, ale některé zlaté akcie byly v sestupném trendu už od konce loňského roku a gold-silver ratio značilo významnou změnu trendu.

Podle všeho je tedy býčí trh u konce, vládu převzal medvěd.

Současnost Japonska

Další věc, kterou lze v nejbližších dnech očekávat, je obrovská volatilita. V určité fázi (doufejme, že spíše dříve než později) se však naskytne možnost znovu se odrazit ode dna. Budeme o něco chytřejší, až bude možné z vývoje na trhu a z rozsahu poklesu vyčíst více. Obchodování je za vyšší volatility "na vlastní nebezpečí".

Těm, kteří byli defenzivní a začali peníze ze stolu sbírat včas, když se býčí trh stával překoupeným, se určitě nyní náramně ulevilo a shromažďují hotovost pro příležitosti, které medvědí trhy obvykle vytvářejí.

Japonský Nikkei byl logicky postižen nejvíce ze všech trhů, pravděpodobně bude ještě v poklesech pokračovat, ale brzy by se měl od přeprodaných úrovní odrazit a odstartovat rally.

Aktuální vývoj japonských akcií sledujte zde

K dispozici bude také několik nákupních příležitostí u jednotlivých akcií. Co se týče hloubky propadu u indexu, lze očekávat, že bude nakonec odsouzen k opětovnému přezkoušení svých minim z roku 2009 kolem hodnoty 7 000, protože bylo těžce postiženo příliš mnoho japonských firem.

Ale kdo ví? Možná, že bude japonský medvědí trend téměř nekonečný a své definitivní minimum nalezne hluboko pod úrovní roku 2008.

Dow na tom nebyl lépe než Nikkei

Mnozí se možná podívají na graf Dow za poslední dva roky a přemítají o tom, jaký úžasný trh to byl, zatímco Nikkei ve stejné době podal v porovnání celkem žalostný výkon.

Do značné míry je to však zapříčiněno relativní slabostí měny. Když nebereme v úvahu propad z minulého týdne, nedávný výkon indexu Nikkei nebyl tak zlý, jak by se mohlo zdát. Pokud Nikkei změříme v amerických dolarech a Dow naproti tomu oceníme v japonských jenech, vyjde výkon téměř totožný. Síla Dow byla iluze vytvořená slabostí měny.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones sledujte zde

Jen zažívá rally, jak jsou akcie rozprodávány a do oblasti plyne hotovost. Mohlo by to pokračovat, dokud budou klesat akcie. Pak se tyto dvě proměnné setkají, pravděpodobně nejdříve na začátku léta, jak budou narůstat výdaje a nevyhnutelný tisk peněz. Japonská vláda nyní zajisté lituje z dnešního pohledu zbytečných výdajů v posledních 20 letech, které zemi dostaly do dluhů.

Japonci vstupují do chmurného období. Ale jakmile začne proces obnovy, není pochyb, že se do něj vrhnou s vytrvalostí a novými silami. Budou muset dovážet hodně železa, mědi, cementu a energie. Podle Daily Telegraph se očekává, že se tato tragédie stane nejnákladnější přírodní katastrofou v dějinách, která bude stát okolo 100 miliard liber.

Dá se odhadovat, že v okamžiku, kdy se dostaneme z paniky převládající aktuálně všude kolem nás a rozbouřené vody se zklidní, budou pravděpodobně pokračovat ve svém býčím trendu komodity.

Zdroj: moneyweek.com