Levné akcie: 10 tipů pro nedočkavé investory
|

Levné akcie: 10 tipů pro nedočkavé investory

Akcie mnoha světoznámých společností postihl v minulých dnech silný výprodej. Některé odepsaly 5 procent, jiné dokonce 10 procent. Silná tektonická aktivita u japonských břehů tak kromě tisíců životů a zničené infrastruktury má na svědomí i peníze nejednoho investora. Nikdo zatím neví, jak bude situace v Japonsku vypadat za několik měsíců, a nikdo také nedokáže s přesností říct, co to bude znamenat pro světovou ekonomiku.

Japonsko

Podle odborníků jsou obavy o cokoli jiného, než je obnova normálního života v Japonsku, zbytečné. "Jakkoli je ztráta životů strašlivá, nemusí se světová ekonomika obávat. Katastrofy podobného typu většinou nemají dopad na makroekonomické ukazatele, jako je například vývoj HDP. Právě hrubý domácí produkt nemusí nutně klesat. A pokud ano, tak návrat do plusových hodnot přijde záhy," říká Ben Inkem, šéf správy aktiv u GMO.

Příští měsíce tak podle Inkema nebudou znamenat pro akcie nikterak náročné období.

Při výběru akcií se ovšem stále doporučuje velká opatrnost. Cena akcií se v posledních měsících dostala vysoko, a je proto zapotřebí vybírat takové tituly, které by při větším propadu neuškodily vašemu portfoliu.

Uvedená desítka akcií by měla znamenat pro příští krušné časy především co největší jistotu.

Wal Mart

Wal Mart

Firma má své problémy, ale nejedná se o nic závažného. Je to stále největší maloobchodní řetězec ve Spojených státech.

Akcie společnosti se vrátily na pozice, kde byly před 3 lety. Ještě v lednu se obchodovaly kolem 58 dolarů, nyní se sice propadly, ale místa k růstu je dostatek. Navíc dividendový výnos na úrovni 2,8 procenta je lákavý.

Coca Cola

Coca Cola

Ještě před týdnem se daly akcie firmy koupit za 66 dolarů. Po týdnu výprodejů je vše jinak, cena klesla na 61 dolarů. A pro nejdražší světovou značku je to opravdu málo.

Jinými slovy, koupit akcie Coca Coly se v současnosti vyplatí. Dividendový výnos je na úrovni 3 procenta, což je lákavé i pro dlouhodobé investory. Procter & Gamble

Procter & Gamble

Investory často zatracovaná a opouštěná akcie. Nyní je ovšem ideální k nákupu.

Hodnota akcií klesla o 7 dolarů a nyní se pohybuje okolo 60 dolarů za kus. Dividendový výnos na úrovni 3,2 procenta také není k zahození.

Johnson&Johnson

Johnson & Johnson

Poslední měsíce byly pro společnost velmi složité. Akcie se propadly o 8 dolarů a v současnosti se obchodují na úrovni 58 dolarů.

Dividendový výnos 3,7 procenta by ovšem měl přilákat i trochu nejisté hráče na trhu. Firma patří k tomu nejstabilnějšímu, co lze na trhu najít.

Microsoft

Microsoft

S nedávným uvedením několika softwarů na trh měla firma problémy, a možná i proto je tento technologický gigant velmi levný pro akciové "nákupčí".

Dividendový výnos je v současnosti přes 2,5 procenta. Merck

Merck

I tento tiul zažil v nedávné době propad, a to zhruba o 4 dolary. Jako u většiny farmaceutických společností se investor i u této potýká s výprodejem, ale na druhé straně s obrovským cashflow.

Současná cena akcie a dividendový výnos na úrovni 4,9 procenta je ideální příležitostí k nákupu.

Vodafone

Vodafone

Tato britská společnost je největším mobilním operátorem na světě a k tomu vlastní 45procentní podíl ve firmě Verizon.

Akcie se na americké burze propadly o 3 dolary na současných 27 dolarů. Dividendový výnos je štědrý, dosahuje 4,8 procenta.

Diageo

Diageo

Největší firma na světě vyrábějící alkoholické nápoje. Mezi její značky patří Guinness, Smirnoff, Captain Morgan a celá řada skotských whisky.

Akcie firmy se propadly o téměř 10 dolarů a dividendový výnos dosahuje na 3,5 procenta. NIPPON TELEGRAPH AND TELEPHONE

Nippon Telegraph and Telephone

Mezi 10 akciových tipů se dostala i japonská společnost. A na firmu z této ostrovní země nabízí výjimečný dividendový výnos 2,8 procenta.

Akcie se obchodují na 10násobku budoucích zisků a klesly o více než 10 procent. Lepší příležitost si investoři jen těžko mohou představit.

GLAXOSMITHKLINE

GlaxoSmithKline

Další z farmaceutických firem, jejíž cashflow je závratné. Londýnská GlaxoSmithKline propadla na americké burze o 2 dolary na současných 37.

Je levná, ideální k nákupu, a navíc se pyšní dividendovým výnosem 5,6 procenta.

Zdroj: Marketwatch.com