Dividendové akcie: Nejvyšší čas vybrat zisky
|

Dividendové akcie: Nejvyšší čas vybrat zisky

Aby společnost mohla založit stabilní a atraktivní dividendovou politiku, musí být schopná generovat vysoké a relativně stabilní zisky a nemít potřebu masivních investicí, které tento vytvořený zisk spotřebují. I proto jsou často dividendové tituly z odvětví telekomunikací, farmacie, energetiky nebo tabákového průmyslu. Blíží se doba výplaty dividend. Vedle výnosu formou růstu ceny akcie je dividenda další možností zhodnotit prostředky na finančních trzích.

Komerční banka Philip Morris ČR Akcie ČR Dividendy

Dividendové akcie bývají obvykle stabilnější a jsou vyhledávány konzervativnějšími nebo dlouhodobými investory. Ačkoli společnosti obchodované na veřejných trzích mají různou dividendovou politiku a vyplácejí dividendy v různých termínech, za hlavní sezónu můžeme označit období dubna a května. Výši dividendy zpravidla navrhuje management společnosti po celoročních výsledcích a tento návrh je následně s časovým odstupem schvalován valnou hromadou, proto jsou právě jarní měsíce typicky dividendovým obdobím.

Především společnosti, které vyplácejí dividendu 1x ročně (což je většina společností v Evropě), často právě k tomuto období stanoví rozhodný den pro výplatu dividendy. Aby investor získal právo na výplatu dividendy, musí v rozhodný den vlastnit akcie dané společnosti. Rozhodný den je v materiálu uveden vždy u konkrétního titulu. Den splatnosti dividendy obvykle následuje s mírným časovým odstupem po rozhodném dni, u některých firem je však dividenda splatná i hned druhý den po rozhodném dni.

Vyšší výnos než u dluhopisů

Dividendový výnos akcií v indexech PX i DAX je i ve srovnání s výnosem státních 5letých dluhopisů stále vyšší. Tento rozdíl byl nejmarkantnější na konci roku 2008, kdy finanční krize zvýšila poptávku po dluhopisech. Zároveň však firmy ještě vyplácely dividendy z úspěšného roku 2007 při současně nízké ceně akcií po výprodejích ve čtvrtém kvartále, což zvýšilo dividendový výnos.

Poptávka po dluhopisech je i nyní vysoká a jak je vidět, výnosy jsou stále nízké. Naproti tomu obrat firem k ziskovému hospodaření po několika těžkých krizových kvartálech umožňuje obnovit nebo navýšit dividendové výplaty.

Dividendové výnosy vs. výnosy dluhopisů

Vybrali jsme pro vás 6 společností, které vyplácejí dividendu v nejbližší době a dividendový výnos dosahuje atraktivních hodnot. Tyto společnosti jsou zároveň fundamentálně silné a můžeme u nich očekávat i růst tržního ocenění v budoucnosti.

RWE

1 RWE

Jedním z oborů, kde dividendy dosahují zajímavých hodnot, je energetika. V našem regionu je dividendově nejatraktivnější právě RWE. Firma se vedle výroby a distribuce elektřiny zabývá také plynárenstvím. Známe ji samozřejmě také z českého trhu.

RWE dosáhlo za rok 2010 tržeb ve výši 53,3 mld. EUR, meziročně tak došlo k růstu o cca 12¨%, stejným tempem narostl provozní zisk před odpisy EBITDA, na celkem 10,3 mld. EUR. Čistý zisk za poslední rok dosáhl 3,8 mld. EUR, meziročně +6,2 %. Ze zisku roku 2010 plánuje RWE vyplatit celkem 3,5 EUR na akcii.

E.ON

2 E.On

E.ON je jedním z největších světových výrobců elektrické energie a zároveň největší energetikou v Německu. Zde je největším provozovatelem jaderných elektráren, v poslední době se více zaměřuje i na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Firma je aktivní také v plynárenství a teplárenství a působí také na českém energetickém trhu.

Společnost ponechala dividendu na úrovni loňských 1,5 EUR, což implikuje při aktuální ceně akcie výnos slušných 7,14 %. Zisk společnosti v roce 2010 vzrostl o 7,9 % oproti roku 2009 na 5,3 mld. EUR, ještě větší růst zaznamenaly tržby, a to o 13,5 % na 92,9 mld. EUR.

Philip Morris ČR

3 Philip Morris ČR

Odolnost vůči světovým krizím a tržním náladám vykazuje také segment výroby tabákových výrobků. Poptávka převážně po cigaretách je v čase stabilní. Dlouho zavedeným titulem na pražské burze je společnost Philip Morris ČR, tradiční výrobce mnoha značek dostupných na českém trhu.

Své celoroční výsledky za rok 2010 Philip Morris ještě nezveřejnil, nicméně odhaduje se, že dosáhne tržeb 11,6 mld. Kč, provozního zisku 2,9 mld. Kč a čistého zisku 2,4 mld. Kč. Bývá zvykem, že Philip Morris vyplácí téměř celou částku svého zisku na dividendách, proto i on nabízí velmi atraktivní dividendový výnos.

Komerční banka

4 Komerční banka

Komerční banka je jednou z největších bank na českém trhu, i když je to finanční titul, její akcie vykazuje vcelku stabilní chování, při výsledcích za rok 2010 příjemně překvapil investory návrh výše dividendy za tento rok, který je prozatím v historii Komerční banky nejvyšší - 270 Kč na akcii.

Za rok 2010 dosáhla skupina Komerční banky výnosů v celkové výši 32,7 mld. Kč, provozní zisk banky dosáhl 16,6 mld. Kč a čistý zisk 13,3 mld. Kč. Na dividendě plánuje Komerční banka vyplatit 270 Kč na akcii, tedy až 77 % čistého zisku za uplynulý rok.

Munich Re

5 Munich RE

Tato největší světová zajišťovna nabízí aktuálně také atraktivní dividendový výnos. Ten byl zvýšen díky problémům v Japonsku, které posunuly cenu akcie znatelně níže, nicméně aktuálně stále platí návrh dividendy ve výši 6,25 EUR na akcii, což znamená zajímavý dividendový výnos, nicméně i jindy tato firma vyplácí zajímavou dividendu.

Za rok 2010 vykázala finanční skupina Munich RE rekordních hrubých výnosů z upsaného pojistného ve výši 45,5 mld. EUR, to jí přineslo provozní zisk 3,98 mld. EUR a čistý zisk 2,43 mld. EUR.

Daimler

6 Daimler

Německý výrobce luxusních automobilů, lehkých užitkových vozů a nákladních vozů, který působí hlavně na trzích v Evropě, USA a Číně, zvyšuje dividendu z předloňských 0,6 EUR na letošních 1,85 EUR díky obratu hospodaření do zisku. Po velmi těžkém období let 2008 a 2009 se poptávka po luxusních vozech obnovuje a Daimler dokonce oznámil, že v případě dostatečného množství hotovosti bude dividendu dále navyšovat a upřednostní tuto formy výplaty akcionářům před zpětným odkupem akcií.

Zisk Daimleru za rok 2010 dosáhl 4,5 mld. EUR při tržbách 97,8 mld. EUR. Tyto výsledky poukazují na jedny z nejvyšších marží automobilky za posledních několik let.

Zdroj: CYRRUS