Citi FX výhled: Koncem roku silnější koruna, slabší dolar
|

Citi FX výhled: Koncem roku silnější koruna, slabší dolar

Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.

Americký dolar Česká koruna

Americký dolar

  • Z krátkodobého pohledu jsou možné zisky pro USD s ohledem na držené pozice, a možná i pro střednědobý výhled, pokud bude schválen nový HIA zákon v USA (repatriace zisků). V opačném případě budou zisky USD krátkodobé a čekáme pokračující slabost USD kvůli:

a) větším deficitům běžného účtu;

b) opětovným strukturálním přesunům rizikového kapitálu do mladých ekonomik;

c) pokračující diverzifikaci rezerv centrálních bank.

  • Více jestřábí ECB může pokračovat v kompenzování pokračujících obav kvůli fiskální krizi na periferii eurozóny, což by mohlo posunout EURUSD výše na 1.45 během 6-12 měsíců.

Střední a východní Evropa

  • Rovněž zde čekáme smíšené výsledky, přičemž ve střednědobém horizontu preferujeme polský zlotý (PLN) a tureckou liru (TRY) v porovnání s forwardy (následováno maďarským forintem (HUF) a českou korunou (CZK)). Forint (HUF) se nyní zdá více odolný vůči rizikové averzi díky vylepšené fiskální pozici a přebytku zahraničního obchodu. Ovšem střednědobý výhled zůstává pro forint výzvou. V krátkodobém horizontu vidíme silnější izraelský šekel (ILS) díky silným domácím fundamentům a ruský rubl (RUB) díky vyšším cenám ropy a sezónnímu faktoru (daňové platby); ovšem čekáme slabší hodnoty rublu ve druhé polovině roku.

Česká koruna

  • V krátkém období ji nadále čekáme slabší vůči € kvůli vyšší rizikové averzi a užšímu rozpětí úrokových sazeb vůči €. Ale dále čekáme posilování díky relativně silnému exportně taženému růstu, robustní fiskální politice a vyhlídce růstu sazeb o 0,5 procentního bodu a zpřísnění měnové politiky v roce 2011.

Citibank: FX výhled březen 2011

G10

  • Měny s vysokým beta koeficientem by mohly být v útlumu během následujícího měsíce či trochu více, jelikož negativní šoky ovlivnily apetit po riziku. Ale stále vidíme australský dolar (AUD) s největším posílením mezi G10 měnami během 12 měsíců. Britská libra (GBP) by mohla rovněž získat díky opětovnému dosažení ekonomické rovnováhy a vyšším úrokům.

V případě japonského jenu (JPY) souhlasíme s výhledem na slabší úrovně díky uvolněné měnové politice, fiskálním obavám a možnému odlivu PZI.

  • V případě skandinávských měn zůstáváme pozitivní díky fundamentům, ale to se zdá trhem již zaceněno. Švýcarský frank (CHF) je nadhodnocený, ale globální rizika jsou stále přítomná, což pravděpodobně vyústí v poptávku po bezpečných měnách (safe haven). Ovšem úrokové diferenciály naznačují EURCHF okolo 1.55 namísto současných 1.25-1.30. Naopak ve střednědobém horizontu vidíme silnější kanadský dolar (CAD) díky stále vyšším cenám ropy, rostoucí americké ekonomice a výhledu na přísnější měnovou politiku.

Rozvíjející se trhy

  • U mladých ekonomik čekáme v blízké budoucnosti omezené zisky v porovnání s forwardy, jelikož averze k riziku zmírňuje fundamentální faktory posilování jejich měn. Ale stále čekáme široké zhodnocení během 6-12 měsíců v porovnání s forwardy díky pozitivnímu rozdílu úrokových sazeb, silným makro základům a v některých případech díky vyšším cenám komodit.

  • Na mladých asijských trzích čekáme v krátkém období méně agresivní zhodnocení čínské měny (CNY) v porovnání s minulou predikcí, ale stále zůstává potřebné pro vstřebání rostoucí inflace. To by mělo ve střednědobém horizontu obecně podpořit zhodnocování měn v EM Asie.

  • V latinské Americe čekáme smíšené výkony měn, přičemž ve střednědobém horizontu favorizujeme brazilský real (BRL) vůči forwardům.

Zdroj: Citibank