Burzovní kalendář 28. 3. - 1. 4. 2011
|

Burzovní kalendář 28. 3. - 1. 4. 2011

I když japonská atomová krize ani libyjský konflikt nejsou uzavřené kapitoly, budou se investoři na Wall Street v novém týdnu více soustředit na čerstvá data z pracovního trhu. Vyspělé evropské burzy se možná již oprostí od situace v zemích PIIGS a na pražské burze skončí výsledková sezóna.

Wall Street

Americké akcie přerušily dvoutýdenní ztrátovou šňůru a při klidném obchodování přidaly za týden 2,7 procenta (index S&P 500). Pozitivní náladu na parketu burz v New Yorku nezkazila ani smíšená americká makrodata, pokračují napětí na Blízkém východě a v Libyi, evropská úvěrová krize a nevyřešená situace v japonské Fukušimě.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Na velké křižovatce

V následujících pěti obchodních seancích půjdou znovu do popředí důležité makroekonomické indikátory, a to především páteční čísla z amerického pracovního trhu, kde se čeká mírné zlepšení.

"Na americkém pracovním trhu by mělo za březen vzniknout 200 tisíc pracovních míst a celková nezaměstnanost poklesne z 8,9 na 8,8 procenta," odhaduje hlavní ekonom Deutsche Bank Joseph LaVorgna. zdroj: CNBC

Důležitá bude také pondělní spotřebitelská důvěra a v pátek zveřejněný index nákupních manažerů ISM v průmyslu (ohdad 61 bodů).

Pohyby hlavních indexů může během týdne ovlivnit také několik vystoupení členů Fedu a nová data z nemovitostního trhu (S&P/Case-Shiller index), která by měla ověřit, zda americký nemovitostní trh čeká další pokles, tzv. double dip.

Hodně investorů však makroekonomická data tolik "neřeší" a dívá se směrem k létu, kdy skončí druhé kolo kvantitativního uvolňování.

"Naposledy, když Fed vypnul tiskařské stroje, to trhy těžce nesly," poznamenal pro CNBC Andy Lynch, portfoliomanažer z investiční společnosti Schroders.

datum událost
28/3-1/4 Výsledková sezóna (Family Dollar, McCormick)
29/3 Nemovitostní cenový index S&P/Case-Shiller
1/4 Nezaměstnanost
1/4 ISM - index nákupních manažerů

Ray Dalio: Býčí bublina vydrží do roku 2012

Pražská burza

Pražskou burza se v uplynulém týdnu vezla na pozitivním vývoji obchodování na okolních trzích a index PX vzrostl o 2,8 procenta.

Nejvyšší růst provázel akcie developerské společnosti Orco (+11,9 %), která v týdnu oznámila kvartální výsledky a dala výhled do konce roku (vše v očekávání analytiků). Naopak konkurenční ECM patřila k nejztrátovějším (-3,3 %).

Závěr české výsledkové sezóny obstará síť autobazarů AAA Auto, pojišťovna VIG a Philip Morris ČR.

AAA Auto již zveřejnila své prodejní výsledky, a tak půjde v zásadě jen o upřesnění. Meziročně "Áčkům" vzrostly prodeje o 24 %. Silnější růst zaznamenal v průběhu celého roku slovenský trh a zvýšil se tak jeho podíl na prodejích skupiny. Celkově pomohlo zaměření na malá a levná auta.

"Kromě čísel by tržní reakci mohly ovlivnit případné přesnější informace o vstupu na ruský trh, o ukončených provozech, nebo také výhled na další kvartály po velmi zimních měsících," napsali v komentáři analytici ze společnosti Cyrrus.

Ve čtvrtek zveřejní výsledky pojišťovací skupina VIG. Ta již na konci ledna zveřejnila své předběžné výsledky (zisk před zdaněním 505 mil. EUR). Investoři tak budou čekat na hodnotu čistého zisku, který by podle analytiků mohl dosáhnout 389 mil. EUR. Důležitější bude komentář k dopadům japonského zemětřesení na budoucí hospodaření celé pojišťovací skupiny VIG.

V pátek budou zveřejněny výsledky tabákové společnosti Philip Morris ČR. Ta by měla svým akcionářům za rok 2010 vydělat 2,3 mld. Kč, což by představovalo 835 Kč na akcii.

"Domníváme se, že investoři mohou v příštím týdnu lehce zvýšit zájem o tento titul, nicméně současné ceny považujeme za neutrální," napsal v reportu svým klientům Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Philip Morris patří v současné době k dividendově nejzajímavějším akciím na parketu pražské burzy s potenciálním hrubým dividendovým výnosem 8,7 %.

datum událost
31/3 AAA Auto - hospodářské výsledky
31/3 VIG - hospodářské výsledky
1/4 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Eurozóna

Akcie na vyspělých evropských trzích zaznamenaly nejvyšší týdenní nárůst za posledního půl roku (DJ EUROSTOXX50 +3,21 %).

Investoři se na trh vraceli především proto, že evropské akcie byly již velmi dlouho tzv. silně přeprodané. Stranou tak nakonec šly špatné zprávy - například o pádu portugalské vlády nebo nejednoznančných úspěších spojenců v Libyi.

Zda vydrží optimismus na parketu evropských burz i v novém týdnu, budou však již s velkou pravděpodobností rozhodovat makroekonomické indikátory. Mezi klíčová budou patřit čtvrteční inflační čísla za celou Unii, o den později pak celková nezaměstnanost a index nákupních manažerů v EU.

datum událost
31/3 Inflace - index spotřebitelských cen v EU
1/4 Index nákupních manažerů v EU
1/4 Nezaměstnanost v EU

Manažer fondu měsíce: Sázíme na komoditní příběh