Inflace: Který herbicid je ten pravý?
|

Inflace: Který herbicid je ten pravý?

Noviny potřebují palcové titulky. Po finanční a dluhové krizi se omílaným evergreenem stala inflace. Zdražující nerostné suroviny se postupně promítají do cen ostatních výrobků i služeb. Když se k tomu přidají potraviny, společensky citlivé téma je na světě.

Česká ekonomika Státní dluhopisy Inflace Podílové fondy
České bankovky - ilustrační foto

Inflace má tu nepříjemnou vlastnost, že dokáže odkrajovat nemalý díl z příjmů občanů a poměrně razantně znehodnocovat jejich úspory. Všichni si pokládají otázku: "Co s tím?" Má smysl proti inflaci bojovat?

Nutno říci, že bojovníkem na široké frontě rozličných ekonomických vlivů nemůže být občan sám. A je lhostejno, zda jako spotřebitel, zaměstnanec, nebo třeba jako podnikatel. Jednotlivec nemá dostatečné pravomoci ani nástroje, aby dokázal inflaci zastavit nebo znatelně zbrzdit. V tomto ohledu prostě nezbývá, než se spolehnout na aktivitu států a jejich centrálních bank.

Jak se tedy bránit?

Samozřejmě, neznamená to, že bychom měli jen nečinně sedět a trpně přihlížet tomu, jak se hodnota našich úspor snižuje. Způsobem obrany může být například to, že peněžní prostředky proměníme na aktiva, která inflaci odolávají.

Jaké nástroje zvolit? Dát na "zaručené" tipy? Zlato (komodita bez valného průmyslového využití)? Nebo třeba archivní vína (dnes prý velký hit)? Sbírky známek? Nemovitosti (nějaký čas jsme si mysleli, že jejich cena může pouze růst)? Nebo umělecké předměty a starožitnosti? Můžeme také cíleně investovat do aktiv, která jsou motorem současné inflace. Takže zemědělské a průmyslové komodity? Každý si můžeme zvolit, čemu věříme nejvíce.

Nemusíme však mít až tak bujnou fantazii. Stačí se podívat na klasická finanční aktiva, tedy dluhopisy nebo akcie, do nichž lze investovat přes nepřeberné množství veřejně nabízených podílových fondů. Konec konců jejich prostřednictvím lze participovat i na vývoji většiny výše uvedených aktiv a dnes zastřešují investice ve výši téměř 250 miliard korun. Už slyším reakce typu: Dluhopisy teď, když jsou úrokové sazby na svých historických minimech a akcie po téměř dvou letech nepřetržitého růstu? Ano, z krátkodobého pohledu je to možná odůvodněná obava, ale málokdo chce přece inflaci překonat jen v horizontu několika měsíců.

Fakta

Jak se tedy těmto nástrojům dařil boj s inflací v českém prostředí v kontextu přelomu tisíciletí? Spotřebitelské ceny, měřené indexem CPI zveřejňovaným Českým statistickým úřadem, od počátku roku 2000 do ledna 2011 vzrostly o cca 32 %. Oproti tomu výkonnostní index českých státních dluhopisů agentury Bloomberg si připsal přes 86 % a pražská burza sledovaná indexem PX získala přes 124 %. To jsou přece solidní výsledky, nemyslíte? Participovat na nich můžete již při vkladech od několika stokorun prostřednictvím již zmíněných podílových fondů.

Samozřejmě, rozsekáme-li tato čísla na kratší časové úseky, najdeme období, kdy inflace vítězí. Obvykle to tak bývá v letech, kdy se tempo růstu cen zvyšuje a související růst úrokových sazeb podvazuje výkony dluhopisů i akcií. Ve výsledku delšího časového období však pozitivní vliv ostatních období převáží.

Pro investiční herbicid proti inflaci tedy nemusíme chodit daleko. Jako žádný prostředek, ani tento nepůsobí úplně vždy a všude, ale celkově se jeho použití vyplácí. Je dobré si to uvědomit i v kontextu úvah o zajištění na stáří, což je zejména pro mladší a střední věkovou generaci dostatečně dlouhé období, aby zafungoval.

Holt někdy pro stromy nevidíme les.


Článek byl zveřejněn v magazínu Ekonom.