Týden na komoditním trhu: Silný návrat dřívějších propadlíků
|

Týden na komoditním trhu: Silný návrat dřívějších propadlíků

Komodity se po masakru, který způsobil odklon od rizika v důsledku japonského zemětřesení, vrátily plnou silou zpět. Nejvíce minulý týden získaly ty, které dříve nejvíce ztratily. Pozornost se nyní soustředí na případné výpadky dodávek v důsledku geopolitické nejistoty. Vojenské akce v Libyi se stupňují a spolu s dalšími nepokoji v regionu vábí kupce ropy. Obavy z rostoucí radiace spolu s následným šokem po japonském zemětřesení způsobují hlavní problémy a brání obnově, na niž se náklady odhadují na 25 miliard jenů (309 miliard USD).

Týdenní vývoj cen komodit

V Evropě se do čela vrátila dluhová krize. Portugalská vláda odstoupila poté, co se jí nepodařilo snížit rozpočtový deficit. Je velmi pravděpodobné, že Portugalsko v následujících dnech požádá o mezinárodní pomoc. Další střednědobé riziko se skrývá v bankovním sektoru, Moody’s může snížit rating až 30 španělským bankám.

Index DJ-UBS, ktarý sleduje 19 komodit a vždy po 1/3 připadá na hlavní sektory (energetika, kovy a zemědělství), přidal za minulý týden 3 %.

Stříbro znovu překonává zlato

Stříbro se zvedlo ze svého minima v minulém týdnu, přidalo 12 % a dosáhlo 31letého maxima. Investoři se poté, co se ze stříbra stáhli do alternativních investic v obavách o další vývoj v Libyi a z dalšího vývoje evropské dluhové krize, vrátili v plné síle.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Zlato na druhé straně prorazilo na nové území jen velmi neochotně a po každé rally se objevují prodávající. Pokud vezmeme v úvahu silnou výkonnost stříbra a celkovou nejistotu, která je na trhu stále přítomná, dočkáme se pravděpodobně novým maxim.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Silný růst ceny ropy navzdory poklesu japonské poptávky

Cena ropy WTI

Cena ropy WTI minulý týden prudce vzrostla, protože dodávky z Libye jsou stále mimo hru. Na trhu stále přetrvávají pochybnosti, zda Saúdská Arábie dokáže tento výpadek nahradit, a navíc hrají ve prospěch kvalitnější severomořské ropy Brent.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Saúdská ropa je těžší a méně kvalitní. Pokles poptávky ze strany japonských rafinerií o 1,3 milionu barelů denně nestál trhu téměř za pozornost.

V důsledku posledních událostí jsme zatím neviděli celkový pokles poptávky a ekonomové stále očekávají synchronizovaný růst na rozvíjejících se i rozvinutých trzích, což by mělo v dalších měsících podporovat cenu. To je také důvod, proč různé průzkumy mezi investory nadále vidí energetický sektor jako jedničku pro rok 2011.

Během posledního poklesu o 10 dolarů jsme mezi hedgeovými fondy a velkými investory viděli jen mírný pokles v počtu spekulativních dlouhých pozic na ropě WTI, což naznačuje, že ve vzduchu je něco víc než jen silný býčí pohled na celý energetický sektor.

Americké zásoby rostou jíž třetí týden v řadě a celková poptávka rostla o 19,3 milionu barelů denně. Tvoří tak již 21 % světové spotřeby. Spotřeba benzínu přidala 2,8 % na 9,07 mbd a zjevně nevykazuje známky zpomalení navzdory tomu, že průměrná cena je o 28 % vyšší než v roce 2010.

Zrniny se po spekulativním poklesu vrátily výše

Zemědělský sektor, který měl za sebou nejhorší propad, se minulý týden ukázal jako nejsilnější, když tento sektor v rámci indexu DJ UBS přidal 8 %, zejména díky kukuřici a rýži. Proč předtím kukuřice ztratila 18 %, když se z pohledu úrody nabízí silný fundamentální výhled?

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde Spekulativní pozice v zemědělských komoditách

Většinu poklesu měly na svědomí spekulativní dlouhé pozice, které se na trhu vytvořily v uplynulých šesti měsících. Předminulý týden došlo k redukci 69 000 lotů a od začátku února poklesly celkové pozice o 232 000 lotů, když na trh přišly lepší zprávy ohledně očekávané úrody.

To jen zdůraznilo rizika splasknutí spekulativního vývoje, který by investoři při rozhodování o alokaci měli vždy brát v úvahu.

Posledního března bude zveřejněn report amerického ministerstva zemědělství, který ukáže záměry farmářů, co zasít. Tato zpráva představuje první výhled na úrodu 2010/2011. Očekává se, že rozdělení půdy pro jednotlivé plodiny půjde ve prospěch kukuřice a sojových bobů, protože tyto dvě jsou díky rostoucím cenám ziskovější.

Ceně pšenice se po 30% poklesu nedaří dostat se zpět vzhůru. Potravinová a zemědělská organizace Spojených národů čeká, že produkce v roce 2011 bude o 3,4 % vyšší než loni. Za tím stojí hlavně 33% nárůst ruské produkce, jak se země vzpamatovává z loňského sucha.

Aktuální cenu pšenice sledujte zde