Dolar na hraně krize, kupujte pevná aktiva, radí odborníci
|

Dolar na hraně krize, kupujte pevná aktiva, radí odborníci

Americký dolar v posledních týdnech prudce oslabil vůči euru a dolarový index byl během minulého týdne nejníže od prosince 2009. Akciím se sice dařilo, ale slabý dolar v souvislosti s nejistotou ohledně amerického ekonomického vývoje by jistě nenechaly investory na burze v klidu.

Ropa Americký dolar EUR/USD
Index amerického dolaru

"Dolar nikdy nebyl v rizikovější situaci," varuje například Howard Davidowitz z Daily Ticker. Americký index Dow by tak podle něj mohl klesnout až k 6 000 bodů, pokud bude americká vláda pokračovat v zadlužování země a dolar ztratí výlučnou pozici rezervní měny.

Aktuální vývoj indexu Dow Jones sledujte zde

Řada investorů se již dnes uchyluje k "nedolarovým" aktivům. S dalšími vládními výdaji by totiž postupně vzrostly dlouhodobé úrokové sazby a inflace. A s tou by ztrácela na hodnotě i aktiva kupovaná v dolarech. Proto radí kupovat pevná aktiva, například zlato, stříbro a diamanty. Také věří budoucímu růstu ceny zemědělské půdy.

Aktuální vývoj měnového páru EURUSD

Buffett radí: Zbavte se US dluhopisů

Ani "Zázrak z Omahy" není optimistou, pokud jde o americkou měnu, a tak se radí zbavovat amerických dlouhodobých dluhopisů.

"Nevěřím teď dlouhodobým investicím v dolarech. Kdybyste se mě zeptali, zda dolar letos udrží svou kupní sílu, odpovím vám, že neudrží," uvedl minulý týden Buffett. "Raději budu kupovat byznys, ne měnu. Když držíte akcie firmy, velice snadno se jich můžete kdykoli zbavit." Buffettova strategie je pověstná - dlouhodobě držet akcie velkých kolosů zaměřených na americkou i světovou poptávku po zboží denní spotřeby a služeb (P&G, Coca-Cola, AmEx a další).

Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy?

Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs, naopak americké ekonomice věří. Potěšila ho tak páteční statistika amerického HDP, které rostlo o 3,1 % navzdory slabým prodejům zboží dlouhodobé spotřeby, nejisté pozice realitního trhu a spotřeby domácností.

Hlavním rizikem amerického oživení jsou tak podle něj v současnosti rostoucí ceny ropy.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent sledujte zde

Zdroj: Business Insider