Rusko je letos akciovým premiantem mezi zeměmi BRIC. Trvá investiční příležitost?
|

Rusko je letos akciovým premiantem mezi zeměmi BRIC. Trvá investiční příležitost?

Ruský index MICEX od začátku roku překonává většinu světových trhů včetně těch podstatných - je premiantem mezi zeměmi BRIC, poráží index S&P 500 i index rozvíjejících se trhů. Co pomáhá ruským akciím k tak masivnímu růstu?

Ropa Rusko Světové akcie BRICS
Akcie BRIC, EM a USA v roce 2011

Rusko se znovu plnohodnotně vrátilo do skupiny BRIC, ze které bylo podle řady odborníků do jisté míry diskvalifikováno během ekonomického oživení posledních dvou let. Kde bere aktuální ekonomickou sílu?

1. Rubl posílil o 7 % vůči americkému dolaru.

2. Geopolitické a přírodní katastrofy se Rusku vyhýbají.

3. Rusko je největším světovým producentem ropy.

Právě druhý a třetí faktor v kombinaci působí na ruskou ekonomiku doslova blahodárně. Rusko není členem OPEC, takže nepodléhá cenovým nařízením. Rostoucí ceny ropy tak do ruské kasy podle odhadů Financial Times při započtení průměrné roční ceny o 10 dolarů vyšší než loni přidají zhruba 20 miliard dolarů.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

Situace v Libyi, která je zásadním vývozcem zemního plynu do Itálie, Rusku také pomáhá díky jeho obrovským zásobám této suroviny. Italové se již na východního partnera obrátily s žádostí o navýšení dodávek plynu.

Favority pro další růst jsou tak ruské společnosti Rosněft, Novatek a TNK-BP. A právě energetický sektor je hojně zastoupen v ruských akciových indexech.

Zdroj: Business Insider